Kropka nad „i”

Moje komentarze

RAM a komputer

2.X

Od pewnego czasu zastanawiałem się nad zakupem dodatkowej pamięci, miałem 8GB i przestało mi to wystarczać. Na starcie było zajęte około 30% ale szybko rosło po otwarciu w Firefox, gdy uruchomiłem emulator Androida to potrafiło podskoczyć do 96%. Wreszcie postanowiłem coś z tym zrobić, wiem że producentów kości można mieszać (teoretycznie) ale chciałem aby maksymalnie było pewne że będzie to działało z tym co już mam. Tutaj okazał się pewien problem, to wiekowa pamięć i dlatego szukałem używanej. Znalazłem taką samą tzn. firma, pojemność, częstotliwość, opóźnienie. Kość przyszła w kopercie, widać że to używka po opakowaniu. Na allegro sprzedawca ma dobre opinie i działa od kilku miesięcy, handluje pamięciami. Rozebrałem komputer i wpinam pamięć, zaskoczyło to za pierwszym podejściem, sprawdziłem w bios i Windows 10 czy jest widoczna.
Przyszła kolej na testy, odpaliłem Firefox i emulator Androida, wszystko dobrze. Uruchomiłem Heroes VII, gra chodzi jak po maśle, wszystko jest w RAM i dzięki temu chodzi szybciej. Teraz mam zajęte 22%, miodzio :)
Przy rozbudowaniu pamięci trzeba pamiętać o kilku zasadach, częstotliwość (w moim przypadku jest to 2400Mhz), opóźnienie tzn. CL (u mnie 17), napięcie (1,2V), rodzaj (u mnie DDR4), typ (u mnie do laptopów, ta mniejsza SO-DIMM). Warto zadbać aby pojemność też była taka sama, jak i marka. Jeśli o wszystko zadbamy to jest duża szansa na uniknięcie problemów z współdziałaniem a jeśli nasza płyta główna pozwala na to, to pamięć powinna teraz pracować w dual zamiast single. Praca w dual dodatkowo zwiększy pracę komputera gdyż jednocześnie korzysta obu kości a to powinno przyśpieszyć nasze gry. Z tego co czytałem to wzrost zależy od danej gry, jeżeli mamy szczęście to przyrost może wynosić nawet 30% w stosunku do pracy w single.
Parametry naszej pamięci można sprawdzić w programie CPU-Z, zakładka SPD i MEMORY. Jeżeli nasza płyta ma cztery banki na pamięć to z reguły należy włożyć kość w bank 1/3 lub 2/4 aby uzyskać tryb dwukanałowy (dual). Nowsze płyty pozwalają na trójkanałowy lub czterokanałowy tryb pracy. Jeżeli kupujemy nowy komputer a nie przewidujemy jego rozbudowy w najbliższej przyszłości to lepiej kupić dwie kości niż jedną.

Tagi: RAMpamięćdual

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Księga gości
Czat
Moja kawiarnia
Kalendarz
Kalendarz w JS
Kalkulator

Archiwum
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 7.4.11
MySQL: 5.6.49-cll-lve
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1161 | © 5.09.2008