Moje komentarze
* * Rok: 2011 * * Miesiąc: Styczeń * *
1.I
Od jakiegoś czasu w rządzie toczyła się dyskusja na temat sposobu waloryzacji rent i emerytur, debatowano czy zostawić waloryzację procentową czy też zmienić waloryzację kwotową. Waloryzacja jest w terminie marcowym i w tym roku ma być 2.63%... jeżeli zdecydowano by się na kwotową waloryzacje to wynosiła by prawie 40 złotych. W czwartek Premier zdecydował że w tym roku pozostanie zasada waloryzacji procentowej a koronnym argumentem na taki wariant było że na kwotowej by skorzystali głównie KRUSowcy (a jak powszechnie wiadomo rząd i tak dokłada ogromne sumy do KRUS).Rafał | 2011-01-01 10:28:26 (Sobota)
6.I
Dzisiaj przypada Święto Trzech Króli, święto jest od lat ale w tym roku pierwszy raz jest wolne ustawowo (nie wdając się w szczegóły że chyba kiedyś też było wolne). Teoretycznie to mamy się cieszyć z dodatkowego wolnego dnia... tylko czy naprawdę jest się z czego cieszyć w skali makro? Polska jest krajem dosyć zacofanym w stosunku do krajów Europy zachodniej i dodatkowy dzień na pewno nie sprzyja temu aby gonić tamte kraje. Wola polityczna była aby dodatkowy dzień wolny wprowadzić... ale czy w Polsce wszystko od polityki musi zależeć a nie od rachunku ekonomicznego? Doszły mnie słuchy że ustawa ma być zaskarżona do trybunały konstytucyjnego... nie wiem jaki argument za tym przemawia ale może da się wyprostować to co politycy spartolili. Każdy dodatkowy dzień wolny to wymierna strata dla kraju... czyli faktycznie dla nas wszystkich.Rafał | 2011-01-06 15:37:49 (Czwartek)
9.I
Informację o NTC w media są nader skromne, gorzej że nawet te skromne dane są przekłamywane i to na stronach urzędów. Od dłuższego czasu jest dostępna w Internecie strona o NTC sygnowana przez Ministerstwo Infrastruktury (MI) czyli urzędem który teoretycznie powinien być najlepiej poinformowany w tym temacie. Strona znajduje się pod adresem cyfryzacja.gov.pl, niedawno strona została przebudowana i dodana mapka zasięgów poszczególnych MUX. Czy jednak dane zamieszczone na niej są danymi zgodnymi z prawdę? Niestety dane pozostawiają dużo do życzenia i wprowadzają w błąd ludzi chcących dowiedzieć się PEWNYCH danych o NTC. Pierwszym co mi się rzuciło w oczy to mapka zasięgu poszczególnych MUX... i tutaj zaskoczenie i wielkie rozczarowanie danymi zawartymi w tej mapce... przykład: woj. pomorskie, miasto Chojnice, MUX III data uruchomiania to 2011.10.27. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem znajdującym się na stronie TP Emitem data się zgadza... problem w tym że nie sposób odebrać ten MUX w Chojnicach z uwagi na znikomą moc tego nadajnika która wynosi 0.5kW i praktycznie nawet w samym mieście Bydgoszczy odbiór będzie problematyczne a co dopiero około 70km dalej od miasta. MUX III będzie dopiero w pełni uruchomiony (z mocami optymalnymi) dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego (rok 2013)... próżno jednak szukać tej informacji na stronie MI. Pomimo nie zawsze prawdziwych danych umieszczony na stronie i przekłamań strona jest warta przejrzenia, dane które tam są zawarte nie należy brać bezkrytycznie i warto poszukać potwierdzenie na innych stronach/forach.Rafał | 2011-01-09 17:37:48 (Niedziela)
16.I
Wkurzyłem się na taką obłudę ze strony TVP i wciskaniu ludziom kitu. Przypomnę za co się płaci abonament RTV:Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.Jak widać abonament RTV płaci się za posiadanie telewizora/radia i nie jest to bezpośredni dochód TVP... wydaje mi się że dopisek o misji mediów publicznych powstał później gdyż z początku abonament RTV był przeznaczony na rozwój infrastruktury nadawczej. PO obiecał zniesie tego... podatku jako relikt komunizmu (faktycznie w pierwotnej definicji jest to PODATEK OD LUKSU)... niestety podatek nadal jest i jest większy niż w zeszłym roku.
Publiczna telewizja chce poprawić ściągalność opłat z abonamentu. Zarząd Telewizji Polskiej powierzył właśnie Januszowi Cieliszakowi funkcję pełnomocnika zarządu do spraw abonamentu.Hm.. ciekawe jak chcą to zrobić skoro nie ma żadnych regulacji co do przymusowej ściągalności abonamentu RTV.
Rafał | 2011-01-16 10:10:15 (Niedziela)
18.I
Ten kto pamięta czasy stanu wojennego, czasy... dawne czasy to i może pamięta słynne wyroby czekoladopodobne. Tak się składa że dosyć dobrze pamiętam te ″czekolady″, smakowało to jak domieszka czegoś z czymś... z czekoladą miało to mało wspólnego. Przypomina mi się też film pt. Poszukiwany, poszukiwana i ″badanie″ ile jest cukru w cukrze. Dlaczego wspominam o tym? Właśnie czytam raport z kontroli w sklepach z jakość produktów żywnościowych.Ser składający się niemal wyłącznie z tłuszczu roślinnego, deser czekoladowy bez czekolady i pasztet grzybowy bez grzybów - to tylko niektóre produkty niespełniające norm.Niestety dawne czasy chyba powracają w innej formie i pod płaszczykiem niby dobrej jakości a tak naprawdę jest to mierna jakość w kolorowym opakowaniu. Trzeba przyznać że opakowania zrobiły kolosalny postęp w stosunku do tych z dawnych czasów (mówię o latach komuny)... czy jednak to co jest w środku jest tym czym ma być? Widać że jest pogoń za tym co jest tanie, wszelkie promocje są powszechne w sklepach i ludzie się nabierają na to... co prawda jest to spowodowane w dużej mierze biedą wśród najniższej klasy. Nie oszukujmy się towar droższy jest przeważnie lepszy jakościowo, widać to wyraźnie w żywności.
Najczęstszą nieprawidłowością było dodawanie innego składnika - do mięsa mielonego wołowego tańszej wieprzowiny, a parówki cielęce zamiast cielęciny zawierały drób. Inne to zastosowanie nazw, które nie były adekwatne do informacji zamieszczonych w wykazach składników (w schabie w majeranku producent deklarował mięso z kurczaka, a w pasztecie grzybowym nie zadeklarowano grzybów!).
Rafał | 2011-01-18 17:27:52 (Wtorek)
22.I
Loterie SMSowe mnożą się w szybkim tempie... jest to żyła złota bo komórek jest coraz więcej w Polsce a mało kto czyta regulamin przed wysłaniem SMS. Ostatnio głośno było o loterii PUSTY SMS... jest to ściema wielkiego kalibry. Organizatorzy dostali karę w wysokości 499 tys. zł... co z tego jednak skoro od wyroku można się odwołać i z pewnością tak będzie a sprawa będzie się ciągnęła latami a wynik jest niepewny. Zadałem sobie trud i czytam właśnie regulamin tej loterii7. Wysłanie nieodpłatnej wiadomości SMS na numer 8043 (...) nie jest tożsame z przystąpieniem do Loterii i nie uprawnia do udziału w losowaniu nagródMoim zdaniem w reklamie TV sugeruje się coś wręcz odwrotnego... ale niech im będzie.
W celu uzyskania uprawnień do udziału w Loterii i losowaniu, Uczestnik powinien wysłać wiadomość SMS na odpłatny numer 74500 lub inny numer wskazany przez OrganizatoraTaa, teraz już mniej więcej jest jasne na czym ten PUSTY SMS polega.
Organizator, w odpowiedzi na nieodpłatną rejestracje (...) może wysłać w każdym dniu trwania Loterii, maksymalnie do sześciu dodatkowych wiadomości SMS, zawierających, między innymi, informację o możliwości dokonania Zgłoszenia na odpłatny numer 74500 lub innyInaczej mówiąc zasypią nas SMSami na który każda Nasza odpowiedź będzie Nas kosztować 4zł + Vat lub w podobnej cenie. Dalej w regulaminie jest napisane że SMSów może być więcej niż te sześć dziennie i że będziemy dostawać te SMSy przez cały czas trwania Loterii a trwa od 6 listopada 2010 do 13 lutego 2011. Teraz proszę obliczyć ile kosztuje odpowiedź chociaż na jeden SMS dziennie w czasie trwania Loterii... naturalnie możemy wysłać tylko jeden odpłatny SMS ale jestem przekonany że w KAŻDYM SMS będzie zachęta że zyskujemy większą szansę wygrać gdy odpowiemy na dany SMS.
Rafał | 2011-01-22 09:45:26 (Sobota)
25.I
Dosyć niecodzienna akcja powstała w InternecieNa pomysł takiej akcji wpadli internauci. Proponują, by 3 lutego ogłoszono dniem bez medialnych dyskusji o katastrofie smoleńskiej.Katastrofa w Smoleńsku niewątpliwie odbiła się szerokim echem i była to tragedia dla wielu, wielu ludzi... niestety z katastrofy zrobiono medialny cyrk. Zamiast katastrofę... przeżywać to obecnie coraz więcej osób nie czuje NIC a wręcz odruch... wstrętu że zostało to wykorzystane w taki sposób. Gdyby telewizja nie interesowała się tak wrzawą w tej sprawie to wszystko by ucichło a tak mamy to co mamy. Niestety w tym roku mamy wybory i przewiduje że będzie to wiodący temat na kilka miesięcy.
Rafał | 2011-01-25 17:21:49 (Wtorek)
31.I
W tym roku należy się spodziewać rewolucji w przeglądarkach, mam na myśli akceleracje. O ile dobrze kojarzę to Opera i Chrome już to wykorzystują a Firefox i IE będzie w tym roku. Idea jest taka aby wykorzystać moc obliczeniową karty graficznej do wyświetlania strony np. wyświetlanie filmów w przeglądarce... idea słuszna gdyż karta graficzna ma potężne mocy obliczeniowe które nie są wykorzystywane przy przeglądaniu Internetu. Firefox 4 ma wykorzystywać kartę graficzną (GPU), data wydania to koniec lutego (jeśli nie będzie opóźnień). Jeden z testów to wyświetlanie pływający rybek. Z tego co czytałem to wygląda obiecująco ta innowacja... a jak będzie to się okażę w ″praniu″. Od kilku lat używam przeglądarki Firefox i niecierpliwie czekam na wydanie czwórki.Rafał | 2011-01-31 09:35:02 (Poniedziałek)