Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2012 * * Miesiąc: Luty * *

Życie jest nieprzewidywalne

4.II

Tytuł notki mówi sam za siebie, życie jest nieprzewidywalne. Zwiedziłem sobie szpital jako pacjent (na szczęście była to krótka wizyta), teraz jestem na diecie i powoli przychodzę do siebie. Za kilka dni nie powinno być śladu o chorobie :)

Tagi: chorobażycie

Ceny książek

9.II

No cóż... bez 40zł nie warto w ogóle wchodzić do księgarni a najlepiej posiadać na ten cel ~100zł. Zastanówmy się dlaczego książki tyle kosztują... niewątpliwie duża część kosztów to wydrukowanie, papier, transport, magazynowanie, dystrybucja. Wydaje się to oczywiste ale nie do końca gdyż e-książki są w zbliżonych cenach a wymienione koszty odpadają... o co więc w tym wszystkim chodzi tak naprawdę? Bardziej obeznani z tematem powiedzą że chodzi o różnicę stawki vat, książki papierowe to 5% a e-książki to 23% vat... jest różnica, to jednak nie wyjaśnia wszystkiego. Moim zdaniem same koszty które są przy książkach papierowych to o 50% więcej kosztów niż przy e-książkach. Może w takim razie autorzy książek zastrzegają sobie większy zysk z przypadku e-książek? bardzo w to wątpię aby tak było. Nie pojmuje tego... teoretycznie kosztu samego druku i dystrybucji przy książkach papierowych jest dużo większy niż e-książkach a jednak ceny są podobne. Inna sprawa że różna stawka vat na książki jest idiotyczna, e-książki nie wiedzieć dlaczego jest traktowana jako USŁUGA.
Coraz popularniejsze są e-czytniki, jednak przy takich cenach e-książek piractwo zapewne ma się dobrze. Rząd od lat zamierza do szkół wprowadzić e-podręczniki jednak wydawcy podręczników stają okoniem z uwagi na obawy o swoje zyski w przypadku przejścia na e-podręczniki.

Tagi: książkie-książkae-czytnike-podręczniki

Netgear DGN1000

11.II

Niedawno kupiłem router Netgear DGN1000, router jest ładny, mały i na pewno nie będzie przeszkadzał na biurku lub postawiony w pobliżu. Do rutera jest dołączona płyta z instrukcją w języku Polskim oraz kreatorem który... teoretycznie pozwala na ustawienie połączenia z Internetem. Niestety w moim przypadku ten kreator okazał się zupełnie niepotrzebny i zamiast pomóc to tylko spowodował nerwy i zabrał mi sporo czasu... być może taka sytuacja była spowodowany tym że poprzednio też miałem router (ST510) zamiast tylko modem. Kreator uparcie twierdził że mam statyczny IP co naturalnie jest nieprawdą gdyż posiadam Neostradę a tam IP jest dynamiczny. Na szczęście na forum Neostrady odnalazłem ręczną konfigurację routera (nie dotyczyło to akurat tego modelu ale dane potrzebne do wpisania są uniwersalne). Zabrałem się do ręcznego wpisania potrzebnych danych, otworzyłem w przeglądarce stronę z konfiguracją routera (w przeglądarce wpisujesz http://192.168.0.1 masz monit o zalogowanie login: admin hasło: password). Zajdziesz się w panelu konfiguracyjnym routera, z lewej strony znajdują się zakładki. Wypełniasz dwie zakładki, Basic Settings i ADSL Settings. Po wpisaniu potrzebnych danych wygląda to tak - zakładka 1 i zakładka 2. Po wpisaniu tych dany router ożył i Internet zaczął działać. Naturalnie w zakładce 1 w pole Login trzeba wpisać nasz login do Neostrady a w pole Password nasze hasło do Neostrady. Przyszła kolej na konfiguracje wi-fi (mam e-czytnik) i tutaj kolejna moja wpadka... sugerowałem się tym co jest napisane na spodzie routera a to błąd. Wystarczy przeczytać odpowiedni dział w instrukcji obsługi routera aby wszystko stało się jasne.
Podsumowując kreator na płycie bywa zupełnie nieprzydatnym dodatkiem choć w założeniu ma pomóc w konfiguracji routera, jeżeli jednak potrzebne dane wpisać ręcznie (pod warunkiem że się wie co gdzie wpisać) jest sprawą kilku minut aby wszystko działało jak należy. Moja ocena routera jest pozytywna... naturalnie duży minus za kreator ale może ja byłem nielicznym wyjątkiem. Na moje oko to Internet teraz działa lepiej niż z poprzednim routerem... być może to moje subiektywne wrażenie a być może naprawdę tak jest za sprawą lepszej organizacji ruchu i wyciągnięcia maksymalnych parametrów z łącza.
Zauważyłem że trzeba samemu wybrać rodzaj połączenia tzn. ADSL czy np. ADSL2+, ruter domyślnie wybiera ADSL2+ a nie zawsze jest to najlepsze z możliwości. U siebie wybrałem ADSL i jest lepsze połączenie tzn. lepsze są parametry jak Line Attenuation/Noise Margin (czym niżej to lepiej ale nie za nisko/czym wyżej tym stabilniejsze połączenie. Parametry się sprawdza w zakładce Router Status i klikasz w Show Statistics.

Tagi: routerNetgearkonfiguracjaneostrada

MUX I

16.II

Jak wiadomo zainteresowanym, drugi etap jest do 31 maja. Poszła fama a raczej ktoś z UKE powiedział że proces ulega przyśpieszeniu i jeszcze w tym miesiącu mam być uruchomione 18 nadajników (w linku są prawdopodobne uruchomienia, czerwone kropki), działo się to na komisji sejmowej która obradowała wczoraj. Emitel nie wypowiedział się na ten temat ale to jeszcze nic nie oznacza. Mnie by odpowiadało gdyby uruchomili nadajnik w Trzeciewcu ale chyba by robili jakieś testy a nic nie zauważył... zresztą przecież nie skanuje pasma cały czas.
ATM Rozrywka zamierza zacząć nadawanie od 1 czerwca ale wcześniej uruchomić jakieś testy. Z tego co można wyczytać na forum Emitela to może być całkiem ciekawy kanał.
Dopisano: jest dostępna oficjalna mapa.

Tagi: MUX Itelewizja cyfrowaharmonogramUKEEmitelATM RozrywkaTrzeciewiec

Tagi

20.II

Pewnie większość zauważyła że mam tagi pod wpisem które ułatwiają przeglądanie bloga i takie rozwiązanie jest chyba na wszystkich blogach. Niedawno postanowiłem testowo zrobić tagi które są najczęściej klikane (w title pokazane jest ile razy jest kliknięte w dany tag), powinno to jeszcze bardziej ułatwić przeglądanie bloga który się rozrósł w ciągu tych kilku lat istnienia. Nie wiem czy takie rozwiązanie nie będzie nadmiernie obciążać serwera ale moim zdaniem nie powinno... zobaczymy jak to będzie.

Tagi: tagiblogserwer

MUX I

20.II

Trwa zamieszanie z powodu wcześniejszego startu 18 kolejnych nadajników, UKE się wykręca że niby na komisji sejmowej został użyty skrót myślowy. Mapka na stronie UKE z zasięgiem wróciła do stanu poprzedniego. Emitel ma zgody wszystkich nadawców na wcześniejszy start tych 18 nadajników ale dementuje wszystko. Cóż... nie ma wyboru i trzeba czekać do 31 maja lub na wcześniejsze tzw. testy z wymienionych nadajników. Na forum Emitela dodatkowo zamieszanie wprowadził ATM twierdzą że nic nie ruszy wcześniej, kolej UKE twierdzi że przecież pozwolenia są od wszystkich pięciu nadawców.
Dopisano: Sprawa rozwija się dynamicznie i może skończyć się niczym tzn. tym że poczekamy do czerwca.

Tagi: EmitelUKEMUX Itelewizja cyfrowa

Upologus

26.II

Od pewnego czasu gram w upologus, jest to gra przeglądarkowa. W grze wcielam się w postać czarodzieja, wykonuje różne zadania i walczę czarami, walczyć można z potworami lub innymi graczami (w drużynach po pięć graczy). Jak napisałem walczy się czarami, jednak nie jest to takie do końca proste że się kliknie i już czar jest gotowy do użycia. Czar jest w postaci narysowanej linii która jest coraz bardziej zawiła w miarę wzrostu mocy określonej runy, należy jak najdokładniej jechać kursorem po linii, czym dokładniej to zrobimy tym atak będzie skuteczniejszy (mój rekord to 98% dokładności). Jest też możliwość leczenia siebie jak i innych graczy z naszej drużyny, dlatego właśnie gra zespołowa wymaga pewnej strategii. Za walki zdobywamy złoto, punkty oraz punkty sławy, zależnie od tego z kim walczymy.

Tagi: graupologusprzeglądarka

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008