Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2013 * * Miesiąc: Styczeń * *

Nowy rok

1.I

No i mamy nowy rok... co się zmieniło? Nic się nie zmieniło poza rokiem ;)
Stary rok dobiegł końca i mamy nowy... i NIC to nie zmieniło, dalej trzeba się starać... przeżyć, kłopoty/problemy są dokładnie takie SAME. Niektórzy z nas robią jakieś plany, zobowiązania na ten nowy rok... nie ma to dużego sensu gdyż takie plany możemy robić w każdej chwili.
Od kilku tygodni planuje na styczeń/luty pewien zakup i to że nadszedł nowy rok niczego w planach nie zmieniło.

Tagi: Nowy rokplany

1 i 2 groszówki

4.I

NBP planuje wycofać z obiegu 1 i 2 groszówki, na rynku jest bardzo dużo tych monet a tak naprawdę nie są specjalnie potrzebne. Rosja i Czechy wycofały z obiegu swoje najmniejsze nominały z powodu oszczędności (koszt produkcji przewyższa dany nominał).
Krok z jednej strony korzystny dla nas a z drugiej nie bardzo, mniej monet będzie w naszych portfelach (choć przy płaceniu kartami jest to bez znaczenia). Niestety ceny będą zaokrąglane np. towar kosztuje 9,99zł a po zaokrągleniu będzie 10zł. Zgodnie z planem działalności NBP do końca I półrocza 2013 roku mają zakończyć się prace nad przygotowaniem projektu ustawy o zaokrągleniach płatności. Niby ten jeden grosz zaokrąglenia to niewiele ale w skali kraju i tendencji że sporo drobnych artykułów kosztuje z groszami będzie to całkiem pokaźna sumka.
Od pomysłu do projektu i ustawy droga daleka ale korzyści wydają się oczywiste (poza podwyżkami cen towarów przy zaokrąglaniu). Moim zdaniem pomysł ogólnie jest dobry i czekam chwili gdy pomysł stanie się "ciałem".
Najbardziej podoba mi się wypowiedź, libertyforall na forum gazeta.pl Przecież wcale nie trzeba zmieniać jednostkowych cen, zaokrągleniu będzie podlegała tylko kwota do zapłaty. Spokojnie można zostawić ceny kończące się na 99 gr, ale przy kasie całkowita płatność po zsumowaniu będzie zaokrąglana do pełnych 5 gr w górę albo w dół. Proste i neutralne dla kieszeni. Poza tym płatności z dokładnością do jednego grosza będą dalej możliwe w obrocie bezgotówkowym (np. kartą płatniczą), wtedy nie będzie potrzeby zaokrąglenia.

Tagi: NBPgroszówkioszczędnościprojekt

MTR

9.I

Tyle się narzekało że przez asymetryczne stawki MTR rozmowy m.in. do Play z Orange są tak drogie. Ten kto śledził dokładniej doniesienia w sprawie stawek MTR dostrzegł że wysokość asymetrii MTR nijak się ma do cen rozmowy.
Od tego roku stawka MTR jest symetryczna czyli nie ma żadnego uzasadnienia w tym aby rozmowy z W3 były droższe do Play niż między W3. Okazuje się że W3 pomimo symetrii w stawkach MTR nie ma zamiaru obniżać cen... tym samym widać teraz wyraźnie obłudę W3 w tej kwestii. operatorzy siedmiu sieci telefonii komórkowej mają obowiązek stosowania od 1 stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2013 r. symetrycznych stawek MTR w wysokości 0,0826 zł/minutę, natomiast od dnia 1 lipca 2013 r. w wysokości 0,0429 zł/minutę. Czekam teraz na ruch w sprawie obniżek cen połączeń... moim zdaniem jeszcze trochę przyjdzie nam na to poczekać.

Tagi: MTRUKEW3

1 i 2 groszówki, projekt

14.I

NBP projekt ma pokazać jutro ale już coś wiadomo. Przy płaceniu gotówką końcową kwotę kasjer zaokrąglałby do pełnych pięciu groszy (maksymalnie o dwa grosze w górę i w dół). Jeśli więc rachunek wyniósłby 75,83 zł, klient płaciłby 75,85 zł (zaokrąglenie o dwa grosze w górę). Przy rachunku 75,87 zł dawałby to 75,85 (zaokrąglenie o dwa grosze w dół). A przy płaceniu kartą kasjer nabijałby klientowi dokładnie tyle, ile jest na paragonie. To jest dobra zasada bo nie są ceny zaokrąglane przy każdym towarze a dopiero przy kasie. Płatności kartą są natomiast po staremu czyli z groszami. Duży handel wycofania groszówek się jednak boi tłumacząc że przez to ceny utracą swój marketingowy charakter. - Dzisiaj końcówki - 99 groszy - są w sklepach sposobem przyciągania klienta - twierdzi Andrzej Maria Faliński z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zrzeszającej zachodnie sieci sklepów. To było do przewidzenia, ceny 99 lub 9gr są powszechne a bez powodu takimi nie są ;)

Tagi: NBPgroszówkiprojekt

YotaPhone

15.I

Być może wreszcie zacznie się jakaś rewolucja w smartfonach a nie tylko wyższe parametry które są naturalną koleją rzeczy w technice.
Rosyjska firma zaprezentowała YotaPhone... zapytacie czym on się różni od innych smartfonów. YotaPhone ma dwa ekrany, jeden zwykły jak w każdym smartfonie, natomiast z tyłu tzn. się odwraca i mamy ekran e-link (znany z e-czytników).
Taka konfiguracja pozwala czytać wygodnie e-książki tzn. bez męczącego oczy świecenia ekranu jaki ma smartfon. Niektórzy twierdzą że ekran 5" jest za mały do czytania (taki ekran ma YotaPhone) ale są już smatfony z ekranem 6" gdzie będzie to bardzo wygodne.
Wydaje się że przeszkodą jest tylko albo aż trwałość ekranu a dokładniej szkła... sądzę jednak że z czasem i ten problem zostanie rozwiązany. Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie i gdyby taki smartfon zaprezentowała duża firma to takie rozwiązanie stało by się szybko standarten i to bardzo poszukiwanym i oczekiwanym na rynku (przynajmniej ja bym takiego rozwiązania oczekiwał). Spowoduje to spore oszczędności poboru prądu, bez problemu można np. powiadomienia pokazywać na ekranie e-link zamiast zwykłym ekranie.

Tagi: smartfone-czytnikYotaPhone

Opłata audiowizualna

18.I

Abonament ma płacić każdy kto ma telewizor/radio a płaci około 10% tych co powinni. Od dłuższego czasu zastanawiają się co z tym zrobić, mówi się o opłacie audiowizualnej dla każdego. Nad wprowadzeniem opłaty audiowizualnej, która miałaby zastąpić abonament, pracuje obecnie rząd. Ma ona wynosić 11-12 zł. miesięcznie, czyli mniej niż obecny abonament miesięczny, ale nowa opłata ma objąć każdego, nie tylko posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. 11-12zł to niby nie jest tak dużo ale zważywszy na fakt że obecnie płaci 10% a koszt to ~19zł... czy tylko ja widzę rozbieżności w tych obliczeniach?
10% z 19zł to 1,9zł... powiedzmy 2zł i tyle powinno być jeżeli ma to być na dotychczasowym poziomie. Naturalnie są jeszcze ci co nie mają telewizora/radia a po nowemu też będą płacić czyli dochód się jeszcze zwiększy. W 2012 roku do mediów publicznych trafiło ponad 560 mln zł Szybkie obliczenia, zamiast 2zł opłaty powszechnej będzie 11-12zł czyli 5-6 razy tyle co obecnie wpływów... 560mln * 5 = prawie 3 miliardy... spora podwyżka dotacji dla TVP.

Tagi: opłata audiowizualnaKRRiT

Galaxy Note II

24.I

Niedawno kupiłem Galaxy Note 2, na pierwszy rzut oka jest ogromny... na drugi rzut oka też. W dłoni leży wygodnie pomimo sporych rozmiarów (podobno mam dosyć duże dłonie), a dodatkowo etui sprawia że chwyt jest pewny (niewiele zwiększając tylko rozmiar smartfona).
Kiedyś miałem tablet 10" i ekran 5,5" nie robi na mnie wrażenia. Internet przegląda się naturalnie mniej wygodnie niż na 10" ale nie jest to uciążliwe i można najważniejsze sprawy załatwić/poczytać na ekranie 5,5". Jeżeli chodzi o obsługę to jedna ręka, to jest za mało na taki rozmiar komórki. Sam system chodzi płynnie... zresztą po takim procesorze należy wymagać ze będzie to płynna obsługa.
Wgrywam różne potrzebne programiki i od razu zmieniłem systemowy odtwarzacz plików video, w systemowym nie ma możliwości zablokowania ekranu. Gdy oglądam film to nawet niechcący można dotknąć ekranu i po przestawić opcje, blokada moim zdaniem jest wręcz niezbędna przy oglądaniu filmu. Podoba mi się rozwiązanie z SMSami, do każdego kontaktu można przypisać oddzielny dźwięk... wiem że można to samo osiągnąć instalując osobny program ale miło że już coś takiego jest w fabrycznym rozwiązaniu. Natomiast pierwszą moją czynnością była blokada Internetu tzn. przez sieć komórkową, korzystam tylko z połączenia wi-fi. Mój router to DGN2200 i nie było żadnych problemów z połączeniem wi-fi, smartfon od razu znalazł kilka sieci a po wybraniu mojej i wpisaniu hasła połączenie jest stabilne. Włożyłem od razu kartę pamięci 32GB i około 13GB jest już zajęte... dobrze że nie kupiłem karty o mniejszej pojemności... możliwe że nawet 64GB by się przydało :D

Tagi: Note 2smartfonGalaxy

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008