Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2013 * * Miesiąc: Październik * *

Elektrośmieci

2.X

Właśnie czytam o szarej strefie w przypadku elektrośmieci... jak rozumiem to szara strefa jest wtedy jeżeli nie płaci się podatków. Moim zdaniem jeśli chodzi o elektrośmieci to czegoś takiego nie powinno być tzn. niech zbiera śmieci każdy kto chcę i je utylizuje/przerabia. Przecież chodzi żeby śmieci było mniej, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Zgodnie z nową dyrektywą unijną, Polska musi zwiększyć limity zbierania elektroodpadów z 4 do ok. 10 kilogramów na osobę. Nie chodzi o śmieci ale żeby zadowolić urzędników... cóż można i tak.
Dzisiaj zbierali elektrośmieci... robią to ″aż″ RAZ w roku... moim zdaniem to zdecydowanie za mało. Mało kto będzie trzymał np. zepsute radio przez kilka miesięcy a wyrzuci je do śmietnika ogólnego lub zwyczajnie do lasu. Jeszcze jedna kwestia, wczoraj ktoś część elektrośmieci sobie zabrał (może na części). Według urzędników mam mówić, zostaw Pan te śmieci bo muszę zadowolić urzędników (za mało śmiecimy)... toż to absurd (zresztą nie jedyny).

Tagi: elektrośmieciumiaderektywa

AntyBot 3

7.X

Na niektórych stronach jest zabezpieczenie w postaci działania arytmetycznego ze zmiennym polem do wpisania. Postanowiłem coś takiego napisać i zastosować na moim blogu... poprzednie było dobre i boty nie przechodziły ale chcę spróbować czegoś innego. W ramach "nauki" powstała taka funkcja
function zabezpieczenie($M) {
$L["1"]=rand(1, 10); $L["2"]=rand(1, 10);
if($L["1"]>$L["2"]) { $razem = $L["1"]-$L["2"]; $znak = `-`; } else { $razem = $L["1"]+$L["2"]; $znak = `+`; }
$Cr = Array(1 => `I`,`II`,`III`,`IV`,`V`,`VI`,`VII`,`VIII`,`IX`,`X`);
$Cs = Array(1 => `jeden`,`dwa`,`trzy`,`cztery`,`pięć`,`sześć`,`siedem`,`osiem`,`dziewięć`,`dziesięć`);

switch($M) {
case 1: $L["3"] = $L["1"]; $L["4"] = $L["2"]; break; 
case 2: $L["3"] = $Cr[$L["1"]]; $L["4"] = $Cr[$L["2"]]; break;
case 3: $L["3"] = $Cs[$L["1"]]; $L["4"] = $Cs[$L["2"]]; break;
}

$losowanie = rand(1,3);
switch($losowanie) {
case 1:
$a = `<input type="hidden" name="zabez-1" value="`.$razem.`" /> <p>`.$L["3"].` `.$znak.` `.$L["4"].` = <input type="text" name="zabez-2" size="3" /></p>`;
break;
case 2:
$a = `<input type="hidden" name="zabez-1" value="`.$L["2"].`" /><p>`.$L["3"].` `.$znak.` <input type="text" name="zabez-2" size="3" /> = `.$razem.`</p>`;
break;
case 3:
$a = `<input type="hidden" name="zabez-1" value="`.$L["1"].`" /><p><input type="text" name="zabez-2" size="3" /> `.$znak.` `.$L["4"].` = `.$razem.`</p>`;
break;
}
return $a; } 
Potem w ramach formularza umieszczamy wywołanie funkcji zabezpieczającej
zabezpieczenie(1)
Jest możliwość zmiany z cyfr arabskich na rzymskie, w tym celu zmieniamy 1 na 2... aby jeszcze bardziej utrudnić botom to jest możliwość zamiany na liczby wpisane słownie (3).
Jednak ZAWSZE wpisujemy cyfry arabskie w odpowiednim polu.
Przykładowy formularz, może tak wyglądać:
echo `<form action="" method="post">
<fieldset><legend>Zabezpieczenie</legend>
`.zabezpieczenie(3).`
<input type="submit" value="Wyślij" name="wyslij" />
</fieldset>
</form>`;
Na koniec umieszczamy sprawdzanie wpisania poprawnego znaku w pole formularza.
if(isset($_POST["wyslij"])) {
if($_POST["zabez-1"]==$_POST["zabez-2"]) { echo `<p>Dobrze</p>`; } else { echo `<p>Źle</p>`; } 
}

Tagi: kodphpAntyBot

Cyberfox

8.X

Od wczoraj testuje przeglądarkę Cyberfox, jest to przeglądarka oparta o Firefox. Przejmowane są automatycznie nasze zakładki, hasła z Firefox, działają też wszystkie rozszerzenia. Jeśli jest to ″kopia″ Firefox to po co używać Cyberfox? Przeglądarka Cyberfox jest zoptymalizowana pod kątem szybkości (przyznam że jest to zauważalne w użytkowaniu), poza tym Cyberfox jest w wersji 64-bit co powoduje że wykorzystuje pełny potencjał naszego komputera wyposażonego w system 64-bitowy (przypomnę że Firefox (wersja stabilna) jest tylko 32-bitowa (windows)).
Przeglądarka jest w wersji Angielskiej ale można dointalować pakiet Polski, gdybyśmy mieli pomimo tego nadal po Angielsku to należy: edytować w about:config linie general.useragent.locale na wartość pl-PL Po tym zabiegu mam wersje Polską... są i tak pewne miejsca nie przetłumaczone ale to nie przeszkadza w wygodnym poruszaniu się w wszystkich opcjach).
Uprzedzam że ma spory apetyt na pamięć i bez problemu zabiera jej 600Mega... ale od tego jest pamięć aby jej używać ;) Jedyna wada to brak automatycznej aktualizacji gdy akaże się nowa wersja Firefox ale to zrozumiałe...oby tylko osoby odpowiedzialne za Cyberfox też ją aktualizowali.
Aha, po instalacji Cyberfox nie da się uruchomić Firefox, automatycznie włącza się Cyberfox... być może jeszcze nie udało mi się dojść jak to zrobić.

Tagi: przeglądarkaCyberfoxFirefox

Referendum w Warszawie

13.X

Trwa co prawda cisza referendalna ale co tam... może nie pójdę do więzienia ;)
Trochę to referendum jest pozbawione sensu bo Premier i tak jest za tym żeby rządziła do wyborów i czy to będzie Prezyden czy też Komisarz to bez różnicy w ogólnym bilansie. Osobieście to bym chciał aby została odwołana z jednego powody, mam dosyć tego ze politycy nawołują do tego jak im akurat wygodnie tzn. tak zawsze będzie ale niech nie łamią podstawowych praw obywatelskich. Chodzi o nawoływanie aby nie iść na referendum, zrobił to zarówno Premier jak i inni, dla mnie jest to niepoważne postępowanie. Demokracji nie można... oszukiwać, niektórzy chyba zapomnieli że jest to jedyna forma gdzie "pospulstwo" ma realny wpływ na to kto będzie nami rządził. Tłumaczenie że obecne referendum jest "polityczne", też jest niepoważne... zapytuje się jakie wybory/referenda nie są polityczne?
Chociaż mieszkam daleko od Warszawy i nigdy tam nie byłem ale zachowanie niektórych polityków mnie denerwuje i stawiam takiemu postępowaniu zdecydowane VETO.

Tagi: referendumWarszawaPremier

Krzywe jest piękne?

14.X

Zaczyna się nowa ″moda″ na wygięte komórki. Niedawno Samsund zaprezentuwał Galaxy Round, komórka jest wygięta w poziomie... niektórym się to podoba a innym nie. Osobiście uważam że taka komórka może łatwiej leżeć w dłoni, wyświetlacze są coraz większe i szczególnie osoby o mniejszych dłoniach mają problemy z wygodnym trzymaniem takiego ″potwora″. Wygięcie w poziomie powoduje że komórka jest węższa, natomiast sam ekran może być większy.
Teraz czytam LG być może niedługo zaprezentuje swój nowy model Flex, jednak nie będzie wygięty w poziomie jak komórka Samsunga, a w pionie.
Czas pokaże czy takie ″bajery″ przyjmą się na rynku.

Tagi: SamsungLGGalaxy RoundFlex

Linksys X1000

17.X

Wczoraj kupiłem ten router, poprzedni (DNG1000) nie radził sobie z wi-fi z Note 2. Jak dotychczas na to wygląda że X1000 radzi sobie bez problemów z wi-fi.
Zastanawiam się czy ja mam takiego pecha czy coś robię nie tak, do routera dostałem program na płycie który pozwala skonfigurować połączenie z Internetem... tylko że u mnie to nic nie dało i musiałem wpisywać wszystko ręcznie. Opisywałem moje problemy przy DNG1000 i tym razem zrobiłem to jak "zawodowiec". Wpisałem w przeglądarkę adres 192.168.1.1 , login i hasło admin, wybrałem że chcę sam konfigurować a nie za pomocą programu i ukazała się strona do wpisania danych (mam Neostradę). Po wpisaniu wszystkiego i zatwierdzeniu router chwilę zapisywał i... Internet się pojawił. Następnie uruchomiłem wi-fi, tutaj obyło się bez problemów (wybierając uprzednio odpowiednią zakładkę do wpisania danych).
Teraz moje spostrzeżenia co do routera, wygląda dosyć ciekawie, trochę inny kształt niż innych routerów ale nie to rzuca się w oczy. Router ma nie ma anten tzn. ma dwie anteny ale wewnętrzne, wbrew pozorom nie ogranicza to wi-fi i moc sygnału jest dobra. Kolejna widoczna rzecz to malutkie diody na górze routera, podoba mi się to że diody migają gdy router się łączy z Internetem co nie zawsze jest oczywiste w routerach u ułatwia obserwacje że router w ogóle działa. Samo połączenie z Internetem jest stabilne i jak na razie nie zdarzyło mi się aby zerwało a przypominam że nie mam najlepszej jakościowo linii.
Niestety żadne urządzenie nie jest idealne i zawsze coś się znajdzie co nam nie odpowiada, przycisk "reset" (ustawia fabryczne ustawiania) jest umiejscowiony z tyłu zamiast na spodzie routera... na dodatek ten przycisk dosyć wystaje i łatwo go nacisnąć przypadkowo. Osoby które lubią wiedzieć w jakiej kondycji jest linia też się zawiodą gdyż w panelu sterowanie nie sposób się doszukać takich danych jak tłumienie, margin a są to podstawowe dane które pozwalają określić mniej więcej jaka szybkość jest możliwa na danej linii.
Ogólnie jestem zadowolony z zakupu, ważne że wi-fi działa dobrze i nie zrywa połączenia... a to że trochę kosztował... cóż... pieniądze po to są aby je wydawać ;)

Tagi: routerLinksysX1000

Szczęście do kupienia

21.X

Podobno pieniądze szczęścia nie dają... ale zakupy już tak. Ludzie nie potrzebują pieniędzy, by oszczędzać. Potrzebują ich, by kupować. Bardzo odkrywcze stwierdzenie ;) Materialiści w większym stopniu niż niematerialiści czerpią przyjemność z samego pragnienia posiadania. Hmm, czy to nie nazywa się już zakupoholizm? Cokolwiek byśmy zdobyli, co sprawia nam nawet olbrzymią radość, po jakimś czasie przestaje cieszyć, bo się do tego przyzwyczajamy Taa, prawda odjawiona :D Człowiek jest tak skonstruowalany że potrzebuje ciągle bodźców... nawet szczęścia. Psycholodzy rozkładają proces zakupów na atomy i badają go szczegółowo. Wnioski płynące z ich prac są optymistyczne, bo okazuje się, że dzięki pieniądzom można być jednak szczęśliwszym. Pieniądze rządzą światem i obojetnie czy to Paśtwo czy rodzina. W dodatku – co równie optymistyczne – kluczem do szczęścia nie jest ilość pieniędzy, ale sposób ich wydawania. Szczególnie jak jest ich mało... z drugiej strony to ZAWSZE jest ich mało ;) Warto kupować wrażenia, przeżycia, doświadczenia, bo mózg trudniej się do nich przystosowuje. Przekładając to na zwykły język to lepiej pojechać na wczasy niż kupić np. lepszy telewizor. Przygody z czasem nabierają wyrazistości, są reinterpretowane i w efekcie nawet niezbyt udane wakacje mogą po latach urosnąć do rangi świetnego przeżycia.Skąd my to znamy... a nie jest czasami tak że wtedy byliśmy młodsi i dlatego jest to miłe wspomienie. Rzeczy, które kupujemy, rzadko spełniają nasze wygórowane oczekiwania. No niestety tak często bywa. Satysfakcja z zakupu maleje jeszcze bardziej, gdy zaczynamy myśleć, co w zamian moglibyśmy mieć. Znam to z własnych doświadczeń np. kupują obecną komórkę. Materializm źle działa na jakość kontaktów ze znajomymi, a właśnie od tych więzi w dużym stopniu zależy poczucie szczęścia. To tylko udowadnia że człowiek jest zwierzęciem stadnym i samotny jest nieszczęśliwy. Jeśli już jednak kupujemy dobra materialne, warto unikać nadmiaru i rutyny. Mózg uwielbia niespodzianki. Tylko że wtedy robimy graciarnie w domu... chyba że regularnie wyrzucamy nasze poprzednie "niespodzianki" ;) W książce „Happy Money: The Science of Smarter Spending” radzi, by stosować prostą strategię: przerwa w kupowaniu, chociażby porannej kawy, pozwoli po jakimś czasie bardziej się nią delektować. Czyli nie wpadajmy w rutynę a będziemy szczęśliwsi. Kupując kawę czy ofiarowując jakiś inny drobiazg bliskiej osobie, mamy większą przyjemność, niż jeśli wydamy pieniądze tylko na siebie. Hmm, coś w tym jest. Warto też płacić od razu za to, co chcemy mieć. Odwrócona kolejność – najpierw konsumpcja, potem mozolne spłacanie kredytu – zabija dużą część przyjemności, jaką można mieć za pieniądze. Jestem tego samego zdania, kupowanie na kredyt zabija radość z zakupu... a już zaciąganie kredytu na wczasy jest moim zdaniem nieporozumieniem. Inną sprawą są zakupy czegoś potrzebnego nam w domu, na to kredyt czasami trzeba zabrać... tylko warto się zastanowić czy jest nam to niezbędne w domu. Wydawanie pieniędzy w taki sposób, by dawały jak najwięcej radości, nie jest równie proste jak ogólnie uniwersalne prawdy opisywane przez naukowców. Oj, to prawda. Zawsze jest łatwiej radzić komuś niż samemu to wdrażać w życie. Planując wydatki warto też pamiętać, by w miarę regularnie zasilać swoje poczucie szczęścia. Nie rzadziej niż co kilka miesięcy, gdyż radość i satysfakcja z zakupów utrzymuje się dość krótko. Rada bardzo dobra, gorzej z realizacją tego... chociaż np. pójście do kina nie jest takie drogie a tak samo sprawia nam radość (szczęście).
Podsumując te cytaty... róbmy to co sprawia nam radość a nasze życie będzie bardziej szczęśliwsze.

Tagi: szczęściezakupy

Zmiana czasu

22.X

Czeka nas ponowna zabawa z czasem, nastanie czas zimowy. W nocy 26/27 października przestawimy zagary z godziny 3 na 2.
Przy okazji ciekawostka, rząd Hiszpański ma zamiar wnioskować do ... (nie wiem do kogo) o zmianę strefy czasowej, w konsekwencji zegary zostaną cofnięte o godzinę. Hiszpania znajduje się w środkowoeuropejskiej strefie czasowej od lat 40. ubiegłego wieku, o czym ze względów politycznych (czas ten obowiązywał m.in. w hitlerowskich Niemczech) zadecydował generał Francisco Franco. To dowodzi że czasem można manipulować jak się chcę i mało ma to wspólnego z naszym naturalnym czasem.

Tagi: zmiana czasuHiszpania

Note 2 a wi-fi

25.X

Niedawno pisałem ze kupiłem nowy router ze względu na niepoprawne działanie z moim Note 2. Przeglądając forum o Androidzie, dział Note 2 jest temat o tym samym tzn. problemach z wi-fi. Ktoś napisał że oddał smartfona na gwarancji do naprawy, wymienili płyte i problem przestał instnieć... to sugeruje że może to być wada fabryczna. Ciekawe że w Note 3 na tym samym routerze problem nie występuje. Możliwe że ma tutaj wpływ Android w wersji 4.3 który na Note 3 już jest zainstalowany a Note 2 ma go dostać.
Z moich obserwacji wynika że może to wynikać ze standardu nadawania wi-fi, jest to mój trzeci router który chodzi z Note 2 ale tylko jeden ma wi-fi z N-lite (jest to okrojona wersja N, 150Mb). Jednak po testach ze zmianą nadawanie na G lub B wynika że... tu nie chodzi tyle o sam system nadawania a o router który ma N-lite i te modele nie działają prawidłowo z Note 2.
Nie wiem tak do końca co jest powodem ale mogę przestrzec tych którzy chcą kupić router a mają Note 2 aby nie kupowali modelu DNG1000, natomiast DGN2200 działa dobrze. Obecnie mam Linksys X1000 i też działa dobrze, te dwa działające modele mają pełny system nadawania N (300Mb).

Tagi: routerNote 2wi-fi

Śmieci

29.X

Ustawa śmieciowa miała zlikwidować nielegalne wysypiska śmieci w lasach (miało się już to nieopłacać)... okazuje się że takie wysypiska mają się dobrze. Jest płacone teraz od osoby ale przecież można zadeklarować że mieszka mniej osób niż faktycznie a nadmiar śmieci wyrzucić do lasu. Naturalnie można nadmiarowe śmieci wyrzycać do pojemnika ale pewne miasto wpadło na "genialny" sposób, urzędnicy rozdają kody kreskowe które nakleja się na workach ze śmieciami. Przyznam że pomysł dosyć kuriozalny bo nawet ktoś uczciwie płacący a który ma więcej mieci niż kodów kreskowych jest w tzw. KROPCE. Oczywiście oby nie było tak prosto to worków ze śmieciami bez naklejonych kodów kreskowych się nie odbiera.
Teraz lekka zmiana tematu. Wiadomo powszechnie że jest ograniczona ilość surowców na naszej planecie i prędzej czy później się skończą, co za tym idzie nasze śmieci staną się bardzo wartościowe gdyż WSZYSTKO można ponownie użyć/oddzyskać. Niektóre kraje powoli zdają sobie sprawę z tego i śmieci KUPUJĄ od innych np. Chiny w roku 2011 kupiły śmieci z USA za 11 miliardów dolarów. Kupuje głównie śmieci które można spalić i tym sposobem wykorzystać je do ogrzewania ale kupuje też elektrośmieci z których można odzyskać wiele cennych metali np. złoto (niektóre styki są powlekane złotem). W 2011 r. Ameryka zarobiła na ich sprzedaży do Państwa Środka 11 miliardów dolarów. Mogłaby jeszcze więcej: niewykorzystywanie śmieci w samych Stanach to stracone 50 miliardów dolarów rocznie! Co z tego mieli Chińczycy? Część kupowanych odpadów po prostu spalali w elektrociepłowniach – wychodziło taniej niż kupowanie węgla czy tym bardziej gazu. Inne śmieci dosłownie oskrobywali z metali i substancji, które dla rozpędzonego chińskiego przemysłu, ciągle borykającego się z brakiem surowców, są cenniejsze niż złoto. Polecam przeczytać cały artykuł. Kraj który zrozumie że śmieci do dobry interes zyska w stosunku do inych krajów, rozwinie swój przemysł recyklingu a nawet zacznie sprzedawać już posortowane śmieci lub metale rzadkie. Możliwości jest sporo, wystarczy tylko trochę wyobraźni i "żyłki" do interesu.

Tagi: śmieciChinyrecykling

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008