Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2018 * * Miesiąc: Listopad * *

Rewitalizacja bloga

6.XI

Postanowiłem odświeżyć mój blog, usunąłem wszystko co nie dotyczy wpisów...blog wygląda teraz ubogo ale jest to co najważniejsze. Przy okazji chciałem zmienić kolorystykę, jednak nie miałem pomysłu jaka będzie ładna i w konsekwencji nic w tym temacie nie zmieniłem. Blog oparłem o dosyć nową technikę, chodzi o flexbox, zapewne nie wykorzystałem wszystkich możliwości nowej techniki ale widzę że ma spore możliwości.
Przerabiałem blog 2-3 dni co mogę uznać za niezły wynik przy moich możliwościach (od dłuższego czasu nic nie robiłem w html/css/php). Oby wszystko działało jak trzeba, dołożyłem wszelkich starań aby tak było ale różnie to bywa.

Tagi: blogrewitalizacjaflexbox

Blog, rocznica

7.XI

Jak ten czas leci, już ponad 10 lat od kiedy zacząłem pisać tego bloga. Wcześniej pisałem doraźnie różne...blogi ale nic na poważnie. Ileż to się zmieniło przez te 10 lat, nawet nie pamiętam co się zmieniło ale coś pewnie musiało ;) Na pewno się zmieniał wygląd bloga, szkoda że nie zachował się wygląd gdy blog raczkował. Kiedyś pisałem na nim coś codziennie a nawet bywały dwa wpisy dziennie, teraz już mi się nie chcę... a może nie ma o czym pisać? Ostatnio poruszam tylko tematy techniczne i może czas wrócić na wszystkie tematy które kiedyś poruszałem. Niedawno coś drgnęło, zmieniłem wygląd bloga a raczej odchudziłem znacznie... czy to był dobry ruch z mojej strony?

Tagi: blogrocznica

Aliexpress

8.XI

Jest to Chińska platforma zakupowa, to samo co nasze allegro.
Mój pierwszy zakup był ponad rok temu. Od tego czasu kupiłem kilka rzeczy i zawsze dochodziły do mnie i było to co zamówiłem. Problemem jest tylko długi czas oczekiwania (oczywiście gdy nie dopłacimy do przesyłki), trzeba się liczyć z miesięcznym oczekiwaniem... w skrajnych przypadku aż dwa miesiące czekania. Mój najdroższy zakup to kolczyki a tak to drobiazgi w stylu przejściówki. Pomyślicie dlaczego warto kupować aż z Chin, przecież to daleko i koszt przesyłki powinien być spory. Nic bardziej mylnego, w Polsce się dokłada różne podatki, marże a towar i tak często jest przywożony z Azji lub z samych Chin. Kupując jakiś drobiazg z Polski np. za towar o wartości 10zł, drugie 10zł to koszt przesyłki. Kupując ten sam towar z Aliexpress nie tylko zapłacimy mniej ale też przesyłka bywa darmowa. Ostatnio kupiłem kabel microUSB -> USB (poprzedni mi się złamał przy wtyczce), zależało mi na kablu w oplocie i wtyczka kątowa. Za taki sam kabel na allegro (ta sama firma) bym zapłacił o 100% drożej + koszt przesyłki. Zamówiłem w takim układzie kabel z Aliexpress, co prawda czekałem miesiąc ale było warto, za jeden kabel w Polsce to kupiłem dwa z Chin. Nie jest to żadna tandeta czy wybrakowany kabel, używam codziennie do ładowania komórki i sprawdza się znakomicie. Kupiłem np. pluszaka też z Chin, dwie lupy itd. Kolejne dwie paczki do mnie idą.
Jeżeli ktoś zdecyduje się skorzystać z Aliexpress to zapraszam, jest teraz obniżka, która obowiązuje jeszcze przez kilka dni i można dorwać towar w niższej cenie nawet o 50%.

Tagi: zakupyChinyAliexpress

Marsz, 11 listopad

9.XI

Trudno się oprzeć wrażeniu że wszystko było ukartowane. Wpierw Prezydent zaprasza na marsz Narodowców, potem rezygnuje z tego. Premier robi prawie to samo. Potem powołują osobny marsz.
Zgoda, do tej pory jest to w miarę logiczne. Pomyślmy dalej, kombatanci pójdą w marszu (bardzo dobrze), trudno jednak sobie wyobrazić aby kombatanci chcieli iść razem z Narodowcami w ich marszu... czyli już coś tu nie gra. Dalej, dowiadujemy się że organizatorem marszu jest Wojsko które intensywnie ćwiczy... tylko co ćwiczy skoro niby marsz organizują od dwóch dni?! Na marszu ma być orkiestra i przemarsz Wojska, moim zdaniem jest to nierealne aby to wszystko zgrać w ciągu kilku dni a przecież mają tylko tyle czasu od oświadczenia że organizują marsz. To wszystko kupy się nie trzyma.
Jeszcze na dodatek Policja strajkowała i na gwałt szukali porozumienia czyli pieniędzy na podwyżki. Wojsko już nie musi ochraniać marszu... uff ;)

Tagi: marszWojskoNarodowcy11 listopad

Historia

12.XI

Historia jest taka jaką ktoś napiszę... i coś w tym jest. Mawiają też że zwycięzcy piszą historie. 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość... czy to oznacza że ludziom żyło się lepiej w Polsce? Niekoniecznie, z tego co czytałem to Polska przeżyła zapaść gospodarczą po odzyskaniu niepodległości a Piłsudski doprowadził do narodzin komunizmu i monopolu, zdusił prywaciarzy.
Podobnie jest z II wojną światową, wojna z definicji jest straszna i nie wierzę aby Polski żołnierz, szary obywatel zawsze i w każdej sytuacji zachowali się... wzorowo. Okupacja często prowokowała do skrajnych sytuacji, np. przeżyć czy donieść na sąsiada. Zanim wybuchła II wojna światowa to rząd Polski rozważał tzw. wojnę prewencyjną, tzn. atak na Niemcy nim Oni napadli na nas. Cały czas historia jest fałszowana, przeinaczana, pełna niedomówień, nie inaczej jest obecnie. Nowe pokolenie już nie pamięta jak było kiedyś, starsze pokolenie wymiera aby przekazać świadectwo tego jak było w czasie wojny lub w czasie komuny gdzie wszystko było sterowane odgórnie.
Kłamstwo powtarzane 100 razy, staje się prawdą!

Tagi: historiakomunakłamstwo

Rewitalizacja strony

15.XI

Przyszedł czas na zmiany na kolejnej z moich strony, dawno tam niczego nie zmieniałem.
Ostatnio naszedł mnie... minimalizm stron, nie inaczej jest i tym razem. Usunąłem wszystko to co nie jest związane z moimi opowiadaniami, bądź opowiadaniami gości.
Pierwszy raz użyłem border-image, oby to działało w każdej przeglądarce (przynajmniej tych popularnych). Zmieniłem wygląd, choć klimat starałem się zachować poprzedni.
Bym zapomniał link do strony, link znajduje się z prawej strony czyli OPOWIADANIA

Tagi: rewitalizacjastronaborder-image

border-image

17.XI

Niedawno przerabiałem jedną ze swoich stron i dla efektu i wygody dodałem border-image. Mój błąd że wcześniej tego nie sprawdziłem, dopiero teraz zerknąłem jak to wygląda w przeglądarce Chrome i Opera... okazuje się że to wcale nie wygląda bo zwyczajnie border-image nie działa w Chrome i Opera. Dzisiaj zacząłem czytać jak to uruchomić i niby powinno to działać a o dziwo nie działa. Zastosowałem starą sprawdzoną metodę które polega na... metoda prób i błędów czyli na czuja.
Wpisałem co moim zdaniem może pomóc, choć to było mniej lub bardziej logiczne i w końcu sukces, Chrome i Opera wreszcie zauważyły border-image. Co do Chrome to mogę to jakoś zrozumieć, trzeba było dopisać border-width czyli zarezerwować tyle miejsca co zajmuje border-image. Powinno to robić automatycznie jak w Firefox wpisem border-image-width, no ale niech im będzie. Z kolei w Opera to odlecieli choć to i może dla kogoś logiczne. Wpis border-style załatwił sprawę.
Tylko dlaczego w Firefox to działa bez tych dodatkowych dwóch wpisów?! Na dodatek nie trafiłem w Internecie wzmianki o tym, może komuś innemu przyda się mój wpis kto ma problemy z tym samym. Żeby nie było że mam stare wersje przeglądarek, mam najnowsze wersje Chrome i Opera.

Tagi: border-imageChromeOpera

Edytor do WWW

20.XI

Programów jest multum do robienia (wspomagania) stron WWW. Ekstremaliści wykorzystują do tego zwykły Windosowski notatnik, moim zdaniem jednak podstawa to kolorowanie składni w takich programach. Przez lata używałem programu RJ TextEd, program dobry, niestety coraz częściej nie odczytuje prawidłowo kodowania co skutkuje tym że muszę cały plik poprawiać. W ciągu kilku ostatnich dni instalowałem kilka programów, z czasem pozostały trzy tzn. Notepad++, PSPad Editor oraz polecony przez kogoś Visual Studio Code. Odrzuciłem VSC jako zbyt skomplikowany jak na moje potrzeby i co ważne dla mnie, nie ma wersji Polskiej. Notepad++ wydawał się dobry ale brakowało mi w nim palety kolorów, niby można doinstalować oddzielną wtyczkę do tego celu ale nie wiem czy coś robiłem źle czy wtyczka nie działa. Na placu boju pozostał PSPad Editor, jak dotychczas to najbardziej mi odpowiada i raczej pozostanę przy nim na dłużej.
Nie polecam żadnego bo to sprawa bardzo indywidualna i zależna w sporej części od tego jak skomplikowane strony robimy.

Tagi: edytorRJ TextEdNotepad++PSPad Editor

Wyszukiwarka na blogu

24.XI

Niedawno zmieniałem dosyć gruntownie blog i po tych zmianach wyszukiwarka przez Google przestała poprawnie działać, jest to moja wina gdyż zmieniła się struktura plików. Kiedyś miałem własną wyszukiwarkę i teraz byłem zmuszony powrócić do tego pomysłu. Uznacie może że to niepotrzebny bajer, są przecież tagi. Niedawno chciałem poszukać określony wpis a raczej temat który był poruszany w nim, a tutaj niespodzianka... nie wiedziałem jak to zrobić. Przez ostatnie 2-3 dni biedziłem się jak to zrobić, niby są opisy ale jak się domyślacie wdrożenie tego na mój blog już takie proste nie było.
Wyszukiwarka działa i przeszukuje wszystkie wpisy, kolumna z wpisami (powinienem jeszcze dodać przeszukiwanie kolumny z tagami). Póki co to spełnia swoje zadanie a czasami bywa mi bardzo pomocna np. gdy zamierzam coś kupić a poszukuje poprzednich moich recenzji na dany sprzęt.

Tagi: wyszukiwarkaphpmysql

Wyszukiwarka na blogu 2

25.XI

Dodałem kolejną wyszukiwarkę, jest to nowy silnik tzn. inny sposób przeszukiwania strony. Wyniki są podawane tak samo jak wyniki w Google, czyli według lepszego trafienia wyników. Tyle teorii a jak jest naprawdę to trudno powiedzieć, należy wierzyć na słowo że tak jest. Zaznaczyłem że domyślnie wyszukuje z tej niby lepszej wyszukiwarki (na wszelki wypadek dopisałem opcję wyboru wersji wyszukiwarki).
Wyszukiwarka numer jeden, bierze pod uwagę tylko wpisy, natomiast wyszukiwarka 2 w pierwszej kolejności zwraca uwagę na tytuł wpisu a potem na treść wpisu. Dodam że pierwsza jest oparta o LIKE a druga wyszukiwarka jest oparta o tzw. Full-Text.

Tagi: wyszukiwarkaphpmysqlLikeFull-Text

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008