Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2019 * * Miesiąc: Marzec * *

Bluetooth i głośnik

8.III

Jakiś czas temu pisałem że od którejś aktualizacji Windows 10 nie mam możliwości zmiany głośności korzystając z moich głośników Bluetooth. Zaznaczam że problem dotyczy szerokiej rzeszy urządzeń Bluetooth, czytałem o głośnikach jak i słuchawkach. Do tej pory Microsoft problemu nie naprawił chociaż problem jest im znany, był zgłaszany przez różne osoby.
Wreszcie znalazłem rozwiązanie problemu, a nawet dwa, obydwa sprawdzone i działają. Pierwszy wymaga... więcej pracy i jest jak dla mnie, mało elegancki. Należy zainstalować inny sterownik do Bluetooth, mało elegancki gdyż trzeba niejako system do tego zmuszać aby zainstalował coś co może nie działać (w mniemaniu systemu). Ten sposób DZIAŁA, sprawdziłem.
Drugi sposób jest mniej inwazyjny, wymaga też... grzebania ale jest to dosłownie minuta a dla kogoś wprawnego to kilka sekund.
Klikamy START w piszemy regedit, klikamy na edytor rejestru. Potem wyszukujemy pewien wpis, komputer > HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > ControlSet001 > Control > Bluetooth > Audio > AVRCP > CT. Tam jest klucz DisableAbsoluteVolume (REG_DWORD), klikamy na nazwie i wybiera modyfikuj. W oknie które się pojawi, wpisujemy 1, domyślnie jest 0. Wygląda skomplikowanie ale takim nie jest. Należy pamiętać, aby zmiany w rejestrze odniosły skutek to konieczny jest restart komputera. W pewnych przypadkach takiego wpisu może nie być, wtedy wpis sami tworzymy.
Opis i porada stworzona na podstawie strony link, dana porada znajduje się pod koniec strony. U mnie wpis w regedit działa, zapewne po każdej aktualizacji systemu ten wpis się zmieni na domyślny i trzeba będzie wpis zmienić.
Dopisek: Dla tych co się obawiają że to zbyt skomplikowane to zrobiłem kopię tej gałęzi w regedit, wystarczy pliczek pobrać i kliknąć w niego. Zaakceptować zmiany i zrobić restart komputera, bluetooth.reg.

Tagi: BluetoothWindows 10głośnikiproblemregedit

Windows Error Reporting

11.III

No i kolejna przypadłość Windows. W zasadzie jest to dobre ale w pewnych przypadkach zwyczajnie nie chcemy aby bez naszej zgody raporty zostawały gdzieś tam wysyłane i w tym czasie obciążały nam komputer. Od jakiegoś czasu zauważyłem podejrzane mulenie systemu, po dochodzeniu wyszło mi że co kilka minut zabiera mi około 2% mocy komputera i nie wiadomo na co. Zauważyłem w menadżerze zadań proces Windows Reporting Problem, co ciekawe to żadnego problemu w tym czasie nie miałem. Po szperania w Internecie wyczytałem że to wysyła raport do Microsoft o problemie z aplikacją... cóż, żadnego problemu nie zauważyłem. Postanowiłem to wyłączyć i zobaczyć efekt, póki co to wygląda że to było właśnie problemem.
Ponownie przyszło mi grzebać w rejestrze. Komputer > HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows > Windows Error Reporting. Tam dodać wpis Disabled (DWORD (32-BIT)) o wartości 1. Opis z rysunkami znajduje się na stronie.

Tagi: Windows 10regeditraporting

Windows 10 i telemetria

13.III

Jak nie to to tamto, zawsze coś jest wysyłane i mi obciąża komputer. Postanowiłem wyłączyć telemetrie, poszukałem i chyba mam rozwiązanie. Sposób ze strony, mam nadzieję że się tego pozbyłem. Obciąża mi to nawet 12% komputera, co prawda to nie jest częste ale po co mi takie coś skoro tylko mi zawadza a w niczym nie zepsuje komputera.

Tagi: Windows 10telemetria

Nie sprzedaje broni

16.III

Jest fajna opcja na FB że można dodawać swoje ogłoszenia w oddzielnej zakładce. Jakiś czas temu sprzedałem tak swój monitor, a niedawno komórkę która leżała w szufladzie jako zapasowa (przeleżała tak dwa lata). Wszystko z odbiorem na miejscu, można było sprawdzić że nie sprzedaje niczego zepsutego.
Postanowiłem wystawić kolejny towar, chodzi o słuchawki które dostałem w promocji przy kupnie komputera. Słuchawek nie używam, sprawdziłem tylko czy działają. Sądziłem że jak zawsze wszystko pójdzie bez problemu, tutaj jednak spotkała mnie zadziwiająca... niespodzianka. Ogłoszenie wisiało sobie tydzień, co tydzień trzeba przedłużać. Jako że nie sprzedałem w ciągu tygodnia to chciałem przedłużyć na kolejny tydzień. Tutaj niespodzianka, ogłoszenie zostało zablokowane z uwagi na złamania zasad obowiązujących na FB. Wczytałem się w zasady i nijak nie dopatrzyłem się uchybienia tych zasad, nie sprzedaje ani broni ani żywych zwierząt itd. Napisałem w związku z tym odwołanie od tej decyzji, czekałem prawie dwa dni. Dzisiaj wchodząc na moje ogłoszenie, widzę że jest odblokowane i widoczne dla wszystkich.
Po raz kolejny przekonuje się że warto walczyć o swoje gdy widzę że ewidentnie mam rację.

Tagi: FacebookblokadaogłoszenieMarketplace

Gpedit.msc do Windows 10 Home

17.III

Gpedit.msc to przydatne narzędzie, służy m.in. do wyłączenia telemetrii i innych niepotrzebnych nam usług które tylko spowalniają nam komputer. Niestety, to fajne narzędzie jest dostępne tylko w wersji PRO. Przeszukując Internet nad rozwiązaniem tego, natrafiłem wpierw na dogrywanie pliku i kopiowanie z danego katalogu w inny. Dobrze że nie zacząłem kombinować z tym co znalazłem, zaraz po tym trafiłem na nowszą poradę i tam w bardzo prosty sposób jest to opisane. W zasadzie to wklejamy kilka linijek kodu w notatnik i gotowe. Porada jest ze strony, jak widać samo porada jest bardzo prosta a dostajemy dostęp do potężnego narzędzia w Windows 10 Home.
Zapewne komuś się przyda taka porada, tylko uprzedzam aby zanim coś zmienimy w Gpedit.msc dokładnie przeczytać co dana zmiana spowoduje.

Tagi: Windows 10Gpedit.mscHome

Śmieci, śmieci

19.III

Czytam że jest kolejna (już trzecia) nowela tego co ma wejść i jakość nie widać nowej ustawy śmieciowej. Wniosek nasuwa się jeden... podwyżki, same podwyżki może i są uzasadnione ale odnoszę wrażenie że tylko jedna strona tam cierpi czyli jak zawsze końcowy użytkownik. Moim skromnym zdaniem polityka śmieciowa powinna iść nie tylko na zasadzie... dowalimy im więcej to się nauczą sortować śmieci.
Pytam się gdzie w tym wszystkim producent który tak naprawdę odpowiada za zdecydowaną większość śmieci, odpadów?! Weźmy pierwszy z brzegu przykład, kupujemy pendrive, ten kto kupował to wie jak to jest zapakowane. Opakowanie jest kilku krotnie większe od samego towaru, dodatkowo tak zapakowane że czasami ciężko się dostać do pendrive. Dlaczego opakowanie nie może być o połowę mniejsze? Kto z nas nie kupował bombonierki... opakowanie jest wręcz ogromne w stosunku do zawartości. Przykłady można mnożyć bez liku. Kolejna kwestia to nienaprawialność danego sprzętu, mam na myśli smartfonu i nie wymienialna bateria. Dlaczego nam się to zabiera? Jak wiadomo bateria (akumulator) się zużywa i jest to jeden z najsłabszych elementów w smartfonach. Oczywiście wiem dlaczego tak się robi, chodzi o zyski firm... dlaczego jednak ma być priorytetem jakaś firma a nie klient? Dlaczego ma cierpieć na tym środowisko naturalne, przecież prędzej czy później zabraknie mam naturalnych surowców.
Prosta z pozoru butelka plastykowa (po napojach) jest tak zrobiona aby nie można było jej w prosty sposób wykorzystać ponownie. Jest zrobiona z trzech składników które należy oddzielić przy sortowaniu... tylko kto tak robi? Zapewne większość wrzuca taką butelkę nie zastanawiając się nad tym, a dokładne sortowanie powinno być takie: Odkręcić zakrętkę, odkleić etykietę i dopiero te trzy składniki wrzucić do pojemnika.

Tagi: ustawaśmieciśrodowisko

php 7

20.III

Zamierzałem przejść na wyższą wersje php, pomyślałem że czym nowsza wersja to lepsza. Jedna z moich stron jest na skrypcie WIKI, najnowsza aktualizacja potrzebuje wersji php 7. Tutaj zaczęły się schody, ta strona czyli mój blog na wersji php 7 nie działa. Wgryzłem się w temat i jakoś to zrobiłem... przynajmniej tak sądziłem. Okazało się że serwer na którym mam strony nie obsługuje czegoś tam i moja praca poszła xxxx, dodatkowo się okazało że po aktualizacji WIKI też nie działa (z innego powodu). Cóż, musiałem wszystko odkręcić, chyba się udało, uff.

Tagi: phpwikiserwer

php 7, kolejne podejście

21.III

Zawziąłem się aby blog przystosować do ewentualnej zmiany wersji php z 5.6 na 7. Wygląda na to że mi się to udało, testowałem i wszystko powinno działać jak trzeba. Problem był w obsłudze bazy danych, obecnie jest to zrobione na bazie PDO, na szczęście jest obsługiwane w php 5.6 jak i 7. Teraz czekam na aktualizację oprogramowania WIKI bo wywala błąd na php 7 a ja nie jestem taki biegły aby to samemu naprawić.
Jestem dumny że mi się udało to zrobić, wiem że dla kogoś to przysłowiowy pryszcz ale ja nigdy nie byłem biegły w php.
Dopisek: Okazało się że jednak nie wszystko sprawdziłem i wyrzucało błąd, teraz powinno być dobrze... oby ;)

Tagi: phpwikiserwerPDO

php 7 i wiki

23.III

Okazuje się że problem z najnowszą wersją wiki wynika z ustawień serwera gdyż instalacja w domu na komputerze przebiegła poprawnie. Błąd zgłosiłem gdzie trzeba i teraz czekam na reakcję z ich strony. Zapytacie dlaczego tak uparłem się na ten php 7... wyczytałem że jest 20% szybszy niż php 5 tzn. strona powinna być szybsza (szybciej się generować w php). Cóż, zobaczę co odpowiedzą, jak nic z tego nie wyniknie to będę kombinował dalej, mam kilka pomysłów jak ewentualnie można obejść ten błąd który uniemożliwia instalacje najnowszej wersji wiki.

Tagi: phpwikiserwer

Netmark i wiki

25.III

Ponownie trzeba pochwalić mój hosting, szybka i dobra reakcja na moje zgłoszenie.
Problem dotyczył instalacji najnowszej wersji skryptu WIKI, instalacja kończyła się błędem. Po kilku moich próbach wywnioskowałem że problem dotyczy baza danych MySQL a raczej braku wyboru tej bazy przy instalacji. Wpierw sądziłem że serwer nie spełnia wymagań najnowszej wersji WIKI ale sprawdziłem dzisiaj z rana i wszystko jest dobrze. Dodałem na stronie informację o wersji PHP oraz wersji MySQL zainstalowanej na serwerze (z prawej strony u dołu jest info o tym). Problem zgłosiłem w sobotę wieczorem i dlatego dopiero teraz się nim zajęli.
Jestem w pełni usatysfakcjonowany :)

Tagi: hostingNetmarkpomocwiki

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008