Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2020 * * Miesiąc: Marzec * *

Fan Marki

9.III

Pewnie większość z nas ma lepsze lub gorsze doświadczenia z daną Markę sprzętu. Np. mamy dobre doświadczenie z telewizorem Sony, to nasz kolejny telewizor też będzie Sony. Osobiście mam dobre zdanie o telewizorach Marki LG i mój kolejny telewizor będzie prawdopodobnie właśnie LG. Zastanawiałem się też nad Samsungiem ale zniechęciło mnie że instalują starsze wersje aplikacji hybrydowej, co nie pozwala w pełni wykorzystać jej możliwości. Poza tym piloty Samsunga nie podobają mi się, jestem raczej tradycjonalistą i bardziej mi odpowiadają piloty LG ;)
Natomiast co do komórek to można stwierdzić że jestem fanem... Chin. Niektórzy twierdzą że Chiny szpiegują ale kto tego nie robi?! Google, Microsoft robią to samo i nie kryją się z tym specjalnie i jakoś nikt im tego nie wypomina specjalnie. USA co prawda obecnie Huawei oskarża ale tam chodzi o pieniądze a nie szpiegostwo. Obecnie mam trzeci z kolei smartfon Chińskiej Marki czyli Huawei, pierwszym była Marka Meizu a potem Xiaomi. Najlepiej z tych Marek wspominam Xiaomi i jeśli nic nie stanie mi na przeszkodzie to właśnie Xiaomi będzie moim następnym smartfonem.
Komputer mam MSI, nie jestem hura zachwycony ależ też zrażony do tej firmy. Komputery miałem różnych firm i jakoś nie jestem za konkretną Marką, kupuje to co w danej chwili mi najbardziej odpowiada.

Tagi: fanMarkasmartfontelewizorkomputer

Polityka a koronawirus

10.III

Obrzydliwe jest uprawienie polityki na chorobach ale niestety tak się dzieje.
Oglądałem TVP Info i szok, poranne rozmowy zaproszonych gości. Dwóch zaproszonych dziennikarzy się licytowali kto lepiej zobrazuje obecnego Prezydenta, oboje stwierdzili że jeżeli wygra w nadchodzący wyborach kandydat opozycji czyli nie wygra A.D. to walka z koronawirusem będzie utrudniona a wręcz niemożliwa. Hmm, czy tylko JA uważam że Prezydent nie jest z żadnej Partii, jest dla Polski i Polaków?! Zresztą załóżmy że Prezydent jest Partyjny to nie wyobrażam sobie aby Prezydent blokował walkę z wirusem bo rządzi ktoś inny! Abstrahując już od tego że od Prezydenta nic lub prawie nic nie zależy, ustawa jest uchwalona która wprowadza... stan wyjątkowy na wypadek takich zdarzeń i nie pojmuje co jeszcze można zrobić ustawą którą ewentualnie Prezydent może zablokować (weto).
Jeszcze nie tak dawno jakiś minister twierdził że Polska zyska na konorawirusie... to obrzydliwe że nie liczy się inny człowiek a tylko gospodarka Kraju. Na szczęście ten sam minister już zmienił swoją narrację.
Decyzja o zakazie imprez masowych jest słuszna, ja jednak bym poszedł dalej. Zamknąć kościoły tak jak w niektórych regionach Włoch, wiadomo że osoby starsze są bardziej podatne na śmierć z tego wirusa (zresztą obojętnie jakiego wirusa). Można później jak będzie jeszcze gorzej, zrobić wakacje w szkołach (zrobić tym samym krótsze wakacje letnie). Dlaczego kontrole na granicy Niemieckiej są dopiero od niedawna? Dlaczego trzeba było czekać na spec ustawę aby to zrobić? Wydaje mi się że właśnie po to są stworzone oddziały WOT (Wojsko Obrony Terytorialnej) aby reagować w sytuacjach kryzysowych. Zdaje sobie sprawę że mierzenie tylko temperatury to minimalna diagnoza ale lepiej taka niż żadna. W ostateczności jeżeli nie możemy podołać kontroli, to granice zamknąć. Podobno ludzkie życie jest najważniejsze.
Wracając do TVP Info, jak czytam to ktoś sobie robił żarty z konorawirusa. Sporą część programu "Jedziemy" w TVP Info poświęcono koronawirusowi oraz marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Jeden z gości Michała Rachonia - Rafał Otoka-Frąckiewicz - powiedział w pewnym momencie, że koronawirus "nie ma wielkiego rażenia", a "trupów jest mało". Komentator pokusił się też o stwierdzenie, że "koronawirus zbudowany jest pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych". Wszystkim życzę zdrowia, tym żartownisią z TVP Info też.

Tagi: koronawiruspolitykaTVP Info

Defender 20

12.III

Zapewne mało kto ma pojęcie co to w ogóle jest. Defender 20 to największe ćwiczenie wojskowe od lat, dziesiątki tysięcy wojsk przewali się przez Polskę. Nie ważne że w Europie panuje epidemia, nie ważne że wojsko pochodzi z kilku krajów... ważne że wojsko pomacha szabelką i się pobawi. Rząd ogranicza imprezy masowe, zaleca siedzenie w domu, zamyka szkoły itd. Na pytanie Posła konfederacji dlaczego manewry nie są odwołane... dostał odpowiedź że to nie jest impreza masowa. Dodam że manewry w innych krajach są odwoływane właśnie z powody koronawirusa a w Polsce NIE... prawda że ciekawe dlaczego tak jest?!
Ja się zapytuje czy kilka/kilkadziesiąt tysięcy wojska nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego?

Tagi: manewrywojskozagrożenieDefender 20

Budżet a fundusz

13.III

Mam tu na myśli budżet Państwa. Każdy Polak mniej więcej wie lub powinien wiedzieć co to jest budżet Państwa, zwłaszcza że w tym roku ma to być budżet zrównoważony czyli dochody i wydatki są na tym samym poziomie. Ale czy tak jest naprawdę? Niestety tak NIE jest, rząd stosuje sztuczki tzw. kreatywną księgowość.
Weźniemy w tzw. obroty 13 emeryturę/rentę, jest do dodatek który ma być wypłacony już w kwietniu. Sztuczka polega na tym że jest to dodatek wypłacany z FUNDUSZU... pomyślicie że to bez znaczenia, otóż jest inaczej, to ma ogromne znaczenie. Fundusz jest finansowany z określonych źródeł a jeśli brakuje w nim pieniędzy to POŻYCZA z budżetu Państwa. Tak jest w tym przypadku, rząd pożycza funduszowi pieniądze na wypłaty 13 emerytury/renty. Cały myk polega na tym że pseudo pożyczka nie jest liczona po stronie wydatków budżetu Państwa, tzn. na papierze wszystko wygląda dobrze a faktycznie jest to wydatek Państwa gdyż ta pseudo pożyczka nigdy nie zostanie zwrócona (zakres obsługi zobowiązań przez ten fundusz przekracza dochody). Przypominam że ten akurat fundusz powstał żeby pomóc osobom niepełnosprawnym i dostał adekwatne dochody aby na ten cel. Niestety rząd zmienił i nazwę funduszu i zakres realizacji tego funduszu, jednocześnie nie zagwarantował większych wpływów. Fundusz Solidarnościowy zamiast Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Taki zabiegł spowodował że ten fundusz jest niewypłacalny czyli jest bankrutem i działa w oparciu o pseudo pożyczki z budżetu Państwa których NIGDY nie spłaci.
Nie będę zdziwiony gdy teraz rząd powoła do życia kolejny fundusz na walkę z koronawirusem i zastosuje ten sam zabiegł w postaci pseudo pożyczki z budżetu Państwa tylko dlatego że obiecał iż budżet w tym roku będzie zrównoważony.

Tagi: budżetfundusz

Statystyki

15.III

Z boku podałem kilka stron oraz statystyki które są pobierane ze strony ministerstwa zdrowia. Zauważyłem że na innej stronie są czasami pokazane trochę inne liczby. Jednak zdecydowałem się na pokazanie danych ze strony ministerstwa zdrowia jako tych najbardziej wiarygodnych.
Z uwagi że ministerstwo zdrowia pokazuje dane z opóźnieniem to postanowiłem dodać też dane z innej strony. Oficjalne dane są ze strony ministerstwa i należy brać poważnie TYLKO tam podane dane.

Tagi: koronawirusstatystykilinkiministerstwo

Epidemia

22.III

Stało się, jeżdżę tak dużo po świecie, nie bacząc na nic... wręcz śmiejąc się śmierci w twarz aż dopadło mnie jakieś świństwo. Lekarze są bezsilni... gdyby to tylko mnie dotyczyło to pół biedy, niestety odwiedzając rodzinę zaraziłem wszystkich. Jak to podróżnik, była rzadko w domu to był z tej okazji zjazd rodzinny. Nazajutrz wszyscy pluli krwią, razem ze mną było nas 20 osób, tylko kilka osób póki co nie ma objawów. Tragizmu dodaje fakt że czasami tylko dzieci nie mają objawów a innym razem rodzice innych dzieci. Nie wiem jak to dalej będzie, wiem że to tchórzostwo z mojej strony ale modlę się o śmierć dla siebie, nie chcę przeżyć tej gehenny. Nie dam rady żyć z myślą że JA doprowadziłem do tego wszystkiego.
Mijają dni a ja leżę jak kłoda w szpitalu, obok mnie leży moja bliższa i dalsza rodzina, razem jest nas tutaj ponad dziesięć osób. Najgorsze są noce, słuchać szloch i szept modlitw aby moje dziecko przeżyło lub o szybszą śmierć dla siebie. Zaczynam wariować od tego wszystkiego, jeśli już zasnę to nawiedzają mnie koszmary, przeważnie są to oskarżenia zmarłych członków rodzin że doprowadziłem do tego wszystkiego.
Dni, tygodnie są do siebie bliźniaczo podobne, czekam tylko aż moja rodzina zacznie umierać, to mnie dobija psychicznie. Doszło do tego że nie rozróżniam jawy od snu, koszmarów od tego co prawdziwe. Po iluś tam tygodniach a może miesiącach wyglądam jak żywy trup a może żywy zombi... zresztą co za różnica... i tak jesteśmy już trupami które tylko udają że żyją.
Wreszcie, jestem wolny od bólu, od jęków, od wszystkiego. Ułamkiem myśli jeszcze jestem przy rodzinie i się zastanawiam kto z nas przeżył... ale co to mnie obchodzi teraz, ważne że mam spokój i niczym się nie martwię.

Tagi: opowiadaniefikcjaepidemia

Akumulatory

23.III

Od około dwóch lat używam akumulatorów AA/AAA do wszystkiego co mam tzn. zegar, pilot, mysz. Wygoda ogromna, nie trzeba iść do sklepu kupować. Wyjmuje ładowarkę, wkładam wyczerpane akumulatorki i za kilka godzin mam w pełni naładowane. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem ceny akumulatorów teraz a ile zapłaciłem przedtem. Pewnie nikogo to nie zdziwi że dzisiaj to kosztuje drożej, byłem na to przygotowany... jedna różnica trochę mnie zaskoczyła.
Za 4 szt. akumulatorów Eneloop AA zapłaciłem 29.79 (razem z plastikowym pudełkiem). Obecnie u tego samego sprzedawcy ten sam zestaw kosztuje 41.80, cóż... różnica jest zauważalna. Teraz widać że podawana inflacja średnia jest mało co warta. Jestem pewien że teraz inflacja znacznie przyśpieszy, Euro i inne waluty idą w górę w stosunku do złotego. Bym się nie zdziwił gdyby inflacja podskoczyła do 10% w stosunku rocznym, mam tylko nadzieje że nie będzie to już w połowie roku a dopiero pod koniec tego roku. Niestety dla tych co mają stosunkowo drobne oszczędności w banku to bardzo zła wiadomość, RPP nie podwyższy oprocentowania dlatego że wyższe oprocentowanie spowoduje większą obsługę długu krajowego (obligacje) przez Państwo.

Tagi: Eneloopinflacjaakumulatory

Router b818

24.III

Po długich wahaniach postanowiłem kupić router Huawei b818-263. Nie był to przymus tzn. mój poprzedni router działa dobrze. Problem jak ostatnio w tym że mamy stan epidemii, ludzie siedzą w domu i korzystają z Internetu, szacuje się że ruch w Internecie zwiększył się o około 35%. No dobra ale w czy ma mi pomóc nowy router?! Otóż router b818 agreguje cztery pasma, (korzysta z czterech pasm jednocześnie), czyli po naszemu to ten router powinien być bardziej stabilny (połączenie) i zapewniać większą przepustowość niż mój poprzedni router który agregował tylko dwa pasma. Jak będzie w praktyce to ciężko powiedzieć gdyż Internet mobilny jest... niestabilny w swoim założeniu, zależy bardzo dużo od aktualnej pogody. Sprawdzając kilka razy szybkość to z reguły jest to 50-90Mb, raz mi się udało uzyskać jak dla mnie zawrotną szybkość 213Mb. Też wysyłanie jest szybsze co ma też znaczenie w wygodzie korzystania z Internetu, poprzednio mój max to 15Mb a przeciętnie było około 10Mb. Nowy router wycisnął z łącza max 40Mb a oscyluje 20-30Mb.
Wygląd, jest to... stojąca puszka, cały biały i kabel też biały. Sporo światełek, diody są dosyć małe ale widoczne bez problemu. Całość wygląda nowocześnie, router stoi na białym parapecie co powoduje że całość się dobrze komponuje. Przejdźmy do obsługi, jako że nie jest to dla mnie nowość i trochę przerobiłem takich sprzętów to nie miałem żadnych problemów. Pierwsze co zrobiłem to zmieniłem nazwy sieci wi-fi nie chcąc od nowa konfigurować wszystkich moich urządzeń (ogółem czterech). Przy zmianie nazw sieci spotkałem... utrudnienie na początku, router domyślnie ma ustawione połączenie 2,4 i 5GHz ale wystarczyło przestać jeden suwak i pokazało się ustawienie każdej częstotliwości oddzielnie. Podoba mi się że mogę włączyć tzw. sieć wi-fi gości (poprzedni tego nie miał), nie muszę podawać komuś hasła do mojej głównej sieci aby mógł na chwilę skorzystać z Internetu.
Router pochodzi z salonu Play ale działa też w innych sieciach, ja używam Orange i odnalazł oraz połączył się bardzo szybko. Miło że Play menu spolszczył, nie żeby to jakoś było konieczne ale to przyjemny dodatek. Dany model ciężko jest dostać z salonu Play i dlatego kupiłem router z allegro. Podobno nówka, nie wnikam za bardzo w to, ważne że jest taniej. Zapłaciłem 749zł, drogo, jednak w Play jest za 899zł. Z pewnością można dostać jeszcze taniej ale nie chciało mi się szukać tak dokładnie.
Router dostałem dzisiaj i trudno jeszcze coś powiedzieć o jego pracy, stabilności itd.

Tagi: routerHuaweiagregacja

Nie chorujemy!

25.III

Zdaje sobie sprawę że czasy są ciężkie i to okres przejściowy ale jeżeli to potrwa np. do końca roku będzie tragedia.
Konorawirus to temat dnia i nie ma się czemu dziwić, tragedia straszna na świecie. Gdyby nie ostra reakcja rządów to fala epidemii byłaby znacznie szersza i szybsza. Naturalnie to co pokazują dane i rząd to tylko wierzchołek góry lodowej, zakażonych jest znacznie więcej z dwóch powodów. 1) sporo osób przechodzi chorobę bez objawowo lub w minimalnym stopniu a zarażają innych. 2) nikt nie jest w stanie wyłapać tych wszystkich, nawet z objawami, testów i lekarzy, wszelkich służ jest za mało.
Wracając jednak do meritum, nie ma to być kolejny wpis o koronawirusie. Ludzie w biegiem czasu zaczną masowo umierać nie na koronawirus ale na choroby uleczalne lub utrzymujące w miarę normalne zdrowie. Coraz więcej osób jest takich które nie uzyskają pomocy bo nie ma tylu lekarzy i jest zakaz kontaktu z innymi, porady, badania itd. tylko zdalnie. Wujek ma skierowanie na trzy badania u specjalisty... i co? ano nie wiadomo. Pomyślmy ile w Polsce jest takich osób które wymagają leczenia a muszą czekać nie wiadomo do kiedy. Ludzie zaczną umierać ale nie na konorawirus, nikt tych danych nie podaje. Niestety będzie coraz gorzej, Żaden rząd, kraj nie jest przygotowane na to co teraz się dzieje, jeżeli twierdzi inaczej to zwyczajnie nie mówi prawdy. W Internecie się zaczynają pojawiać właśnie opisy takich sytuacji. Nie pisałem tutaj ale kilka dni temu wieszczyłem że tak będzie, zresztą nie było to trudne do przewidzenia tylko nikt o tym głośno nie mówi.
Zdrowia życzę i nie chodzi tylko o koronawirus.

Tagi: chorobaleczenie

DVB-T2

27.III

Zmiana systemu nadawania NTC zbliża się, być może ulegnie to opóźnieniu ale prędzej czy później nas to czeka. Z najnowszych ustaleń można wysnuć co nas czeka za około dwa lata.
Nasz region tzn. nadajnik w Trzeciewcu z którego sporo osób korzysta. Obecne kanały mogą być używane nie dłużej niż 29.06.2022, po tym okresie musimy przejść na nowe kanały (częstotliwość). Nowe kanały obowiązują nie później niż 30.06.2022. Podam obecny i przyszły kanał: MUX 1 - z 41 na 30 MUX 2 - z 32 na 32 (czyli bez zmian). MUX 3 - z 36 na 36 (też bez zmian). MUX 4 - z 34 na 34 (bez zmian). Jak widać zmiany nie są radykalne a raczej kosmetyczne. Nowe MUX powstaną najwcześniej od 1.01.2022, MUX 5 - 40, MUX 6 - 41. Nie doczytałem co będzie z MUX 8, prawdopodobnie zmieni nazwę a kanały które są tam nadawane będą w innym MUX.
W nowym standardzie będzie nadawany MUX 1, 2, 3, 4, 5 natomiast MUX może być nadawany w DVB-T lub DVB-T2. Wygląda na to że ten multipleks może być użyty dla tych co nadal będą miały stary telewizor tzn. taki tylko z odbiorem DVB-T.
Z tego co widzę to wszystkie kanały (częstotliwości z nadajnika w Trzeciewcu, mieszczą się w UHF. Nie będzie konieczna wymiany anten, ci co teraz odbierają MUX 1, 2, 3 to mogą spać spokojnie... niestety wymiany telewizorów będzie konieczna. Zgodnie z harmonogramem zmian w naszym regionie, zmiana nastąpi dokładnie dnia 22.04.2022 r. Oczywiście może się to jeszcze zmienić ale ogólny zarys już jest niezmienny.
Apeluje do tych co chcą w najbliższych dniach kupić nowy telewizor i odbierają NTC aby uważnie przeczytali w opisie prodecenta, przed kupnem czy nowy telewizor na pewno odbierze DVB-T2/HEVC. Najpewniej jest gdy telewizor będzie wyprodukowany w tym roku, obecnie produkowane telewizory mają już spełniać przyszłościowe wymagania.

Tagi: telewizja cyfrowaDVB-T2/HEVCtelewizorantena

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008