Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2020 * * Miesiąc: Kwiecień * *

Co po epidemii?

1.IV

Pewnie mało kto się zastanawia co będzie po obecnej epidemii. Pytanie jest bardzo trudne i zależy od tego jak długo potrwa obecny stan. Jeżeli stosunkowo krótko (2-3 miesiące) to jest możliwość powrotu do tego co było... tylko czy chcemy tego jako całość społeczeństwa? Widać wyraźnie że Polska/Świat nie jest przygotowany na takie zdarzenia o zasięgu globalnym. Gospodarka powinna nie tylko być zrównoważona, śmieci, zanieczyszczenia zapewne powodują mutacje wszelkich zarazków ale też obniżają naszą naturalną odporność. Technika jest stosunkowo na niskim poziomie i nie radzi sobie z wyzwaniami które nas czekają. Wiem że istnieje niejako zakorzeniona obawa że sztuczna inteligencja opanuje świat (film terminator) ale moim zdaniem nie ma odwrotu od tego. Ludzi jest za dużo i systemy kontrolujące np. ruch lotniczy, drogowy osiągają takie natężenie że człowiek nie unika błędów.
Gdyby obecnie na drogach było zdecydowanie więcej pojazdów autonomicznych, dronów dostarczających paczki to obecna epidemia by się tak szybko nie rozszerzała. Do tego jest potrzebna m.in. szybka i niezawodna sieć, sieć 4G w żadnym aspekcie tego nie zapewnia, opóźnienia są zbyt duże aby komunikacja między pojazdami odbywała się w czasie rzeczywistym. Brak jest dobrej telemedycyny, brak jest np. możliwości zdalnej operacji. To co mamy to jest namiastka tego, to nie jest początek rewolucji w tym kierunku, to jest dopiero raczkowanie z potrzebną techniką. Naturalnie nie od razu wszystko ale nasz wysiłek intelektualny zdecydowanie idzie w złym kierunku.
Co w takim razie jest nam potrzebne to milowego skoku technicznego? Widzę dwie podstawowe rzeczy które muszą koniecznie przyśpieszyć, komunikacja, szybka i niezawodna, w ekspresowym tempie wdrożyć sieć 5G. Zdaje sobie sprawę z tego że są obawy czy to jest nieszkodliwe ale jest to konieczność, wiem że pracę są już nad 6G. Drugim warunkiem są komputery kwantowe lub o podobnych możliwościach, od lat pracujemy nad tym ale wyniki mnie nie zadowalają. Google niby taki komputer już ma. W skrócie powiem że komputer kwantowy może być kilka tysięcy razy szybszy niż taki który np. mamy w domu (te serwerowe, przemysłowe są oparte o te same działania co nasz domowy). Dopiero jak stworzymy komputer kwantowy który będzie miał odpowiednią moc obliczeniową to możemy potem pomyśleć o sztucznej inteligencji na poważnie. Komputer kwantowy też może symulować tak dużo obliczeń, interakcji wszelkich lekarstw że wynalezienie np. szczepionki na konorawirusa nie będzie żadnym problemem. Zresztą już obecnie to właśnie super komputer wytypował 77 potencjalnie pomocnych molekuł (nie wiem jak to fachowo się nazywa) potrzebnych do stworzenia szczepionki.
To co robi rząd tzn. tarcza antykryzysowa to nie jest dobre rozwiązanie, moim zdaniem powinny upaść pewny firmy, zawody aby powstało coś nowego co popchnie nas do przodu. Wiem że dobrze mi mówić, że za wszystkim stoją ludzie którzy stracą pracę, nie wyżywią swoich rodzin itd. Może powinno się WSZYSTKIM zagwarantować minimum egzystencji (w postaci np. minimum pieniędzy lub zlikwidować pieniądze a dać coś w rodzaju bonów) i dać firmą upaść a nie sztucznie utrzymywać obecne stanowiska pracy.
Jeżeli kryzys epidemiczny potrwa jeszcze rok lub dłużej to tarcza i tak nie spełni swojej pierwotnej funkcji a tylko będzie ogromnym obciążeniem dla społeczeństwa.

Tagi: krazyspostęptarczaepidemia

Wybory Prezydenckie

12.IV

Rząd nas przekonuje że wybory korespondencyjne są bezpieczne z powodu epidemiologicznego... czy tak jest faktycznie?
Moim zdaniem tak nie jest. Zakładając że wszystkie pakiety będą wpierw odkażane zanim zostaną dostarczone (co jest bardzo wątpliwe), to kartę z naszym głosem trzeba oddać do tzw. skrzynki oddawczej. Ciekawe czy w ogóle wszyscy wiedzą gdzie takie skrzynki się znajdują, podejrzewam że takie skrzynki będą tylko koło lub w budynku pocztowym. Powiedzcie mi jaka jest różnica względem wirusa czy się tłoczymy w lokalu wyborczym czy też w budynku pocztowym? Moim zdaniem nie ma żadnej różnicy... nawet w lokalu wyborczym będzie mniejszy tłok niż budynku pocztowym, może jestem niedoinformowany ale chyba lokali wyborczych jest więcej niż budynków pocztowych w których jest skrzynka oddawcza i są większe.
Bym zrozumiał taką narracje gdyby listonosz przyniósł nam pakiet wyborczy a potem ją od nas odebrał ale wtedy wybory by trwały kilka dni... co jak rozumiem jest niezgodne z konstytucją. Abstrahując że powszechne wybory korespondencyjne to znakomite pole do sfałszowania wyborów, nie problem włamać się do naszej skrzynki pocztowej i pakiet zabrać wiedząc że jesteśmy za daną opcją polityczną (to nie jest wiedza tajemna i sąsiedzi mogą wywnioskować to z naszych różnych wypowiedzi codziennych). Kolejna sprawa, gdzie jest tajność głosowania skoro mamy podpisać na oddzielnej kartce że oddaliśmy głos... tajnie... czy tylko ja tutaj zauważam paradoks? Idą dalej, WSZYSTKIE głosy idą gdzieś tam do pośrednika... w komisji wyborczej są osoby z różnych opcji politycznej, jest jakiś nadzór itd. a kto będzie pilnował naszych głosów na poczcie? Poczta nasze głosy zbierze i dostarczy komisji wyborczej która nie musi być zorganizowana ze społeczności lokalnej, nawet więcej, ta nowa pseudo komisja może być powołana przez rząd i w skład komisji może być powołany żołnierz który z definicji wykonuje czyjeś ROZKAZY.
Nie czuje się absolutnie przekonany do bezpiecznych wyborów pod względem epidemii, anonimowości i bezpieczeństwa mojego głosu. Już są głosy że pakiety wyborcze nie będą dostarczane do szpitali, bo przecież wszystko pójdzie na adres zameldowania... niech mi ktoś wytłumaczy kto doszedł do przekonania że każdy mieszka tam gdzie jest zameldowany? Niektórzy błędnie myślą że obowiązek meldunku jest zniesiony, takie były plany ale meldunek nadal obowiązuje. Jest to obecnie przepis martwy bo nikt na to nie zwraca uwagi, raz się meldujemy a potem zmieniamy miejsce zamieszkanie i nikt lub prawie nikt meldunku nie aktualizuje. Każdy, kto mieszka w Polsce, powinien pamiętać o tym, że ma obowiązek meldunkowy. Dotyczy on obywateli polskich oraz cudzoziemców. Głosowanie Prezydenckie w maju będą parodią głosowania... inna sprawa że nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji i odroczenie głosowania np. o rok nie gwarantuje że za rok będzie lepiej.

Tagi: wyborypocztaepidemia

Teorie spiskowe

22.IV

Dlaczego jest to tak popularne i chętnie przyjmowane za pewnik? Teorie spiskowe są bardzo wygodne i jest ich tak dużo że możemy wybrać sobie dowolne które nam pasują. Jest to łatwe wytłumaczenie właściwie na wszystko, ludzie są... wygodni i lepiej zrzucić to co nam nie odpowiada na jakieś... siły magiczne. Lubimy też teorie że nic się nie dzieje a wszystko zło świata jest to iluzja.
Nie zaprzeczam że duży udział że w ogóle takie teorie powstają bierze się z faktu iż nie ufamy władzą które teoretycznie powinny dbać o nas. Niestety z czasem się okazuje że władza tylko dba o siebie i okłamuje nas w niektórych sprawach. Poza tym teorie spiskowe są... ciekawe, powodują że świat jest bardziej... tajemniczy a wręcz atrakcyjny. Sam lubię sobie poczytać o niektórych teoriach... problem też w tym że czasami bardzo trudno jest stwierdzić co jest prawdą a co NIE.
Niektórzy np. dowodzą że obecnej epidemii nie ma, ciężko mi sobie wyobrazić aby cały świat uczestniczył w spisku który ma na celu... no właśnie jaki by to miało cel? Oczywistym natomiast jest że niektóre rządy Państw chcą na tym skorzystać i wprowadzają coraz większą kontrole dla naszego dobra. Rozumiem że pewne sytuacje wymagają radykalnych posunięć ale czy z przejściem zagrożenia dawno swobody zostaną nam przywróconą? Przecież gdyby to rozpatrywać w kwestiach pandemicznych to taki stan rzeczy mamy dwa razy w roku w Polsce. Na grypę i choroby grypo podobne co roku choruje kilka set tysięcy ludzi w Kraju a setki umiera.

Tagi: spisekrządgrypawirus

cd router B818

23.IV

Mija miesiąc od kupna router B818 i czas na podsumowanie jak ów sprzęt działa.
Jak dotychczas to jestem bardzo zadowolony i nie żałuje wydanych pieniędzy. Stabilność połączenia jest bardzo dobra, na poprzednim czasami zdarzały się chwilowe przerwy. Największe wrażenie zrobiła na mnie osiągalna szybkość. W chwili gdy kupiłem ten router to na nadajniku pracowały trzy pasma, od kilku dni działa czwarte pasmo. Router jest cat 19 co skutkuje tym że obsługuje cztery pasma (obecnie pasma pod LTE: 800, 1800, 2100 i 2600), powoduje to osiągalną większą szybkość. Mój rekord to 338Mb/43Mb, jak dla mnie jest to szybkość zawrotna, szczególnie ucieszyła mnie szybkość wysyłania.
Jednak tak cukierkowo nie jest bo jednej rzeczy mi trochę brakuje, router nie ma portu USB, miałem w poprzednim tam wpięty pendrive. Całe szczęście że wysyłanie jest szybsze niż miałem, używam obecnie serwera ftp, zewnętrznego zamiast wewnętrznego. Dużą wadą tego routera jest jego cena, wydanie około 1000zł to spora sumka. Dlatego kupiłem router na rynku wtórnym za 750zł, niestety z powodu epidemii i tego że siedzimy teraz więcej w domu (praca zdalna i szkoła przez Internet) ceny poszły do góry. Play jest jako jedyny który dany model sprzedaje oficjalnie, towar szybko znika i ciężko jest dostać z Play. Natomiast np. na allegro ceny tak poszły do góry że paradoksalnie jest drożej niż w sklepie.
To nie jest tak że kupimy dany router i będziemy cieszyć się szybszym Internetem, jest tak dużo czynników np. odległość od nadajnika że ciężko wyrokować czy czasami nie wyrzucimy pieniędzy w przysłowiowe błoto. Jeżeli jednak wszystko sprawdzimy to zakup tego modelu się nam opłaci i zapewni spokojny... sen.
Na koniec dodam że istnieją dwa modele tzn. B818-260 i B818-263, w Polsce jest sprzedawany 263 i jest gorszy od 260. Jednak niczym się nie stresujcie, z tego co się orientuje to model 260 i tak nie byłby w pełni wykorzystywany na naszych nadajnikach.

Tagi: routerHuaweiagregacja

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008