Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2020 * * Miesiąc: Wrzesień * *

HDD kontra SSD

3.IX

Jeżeli ktoś ma 3-4 letni komputer z dyskiem HDD to niech rozważy wymianę na dysk SSD. W komputerze wbrew pozorom największym ograniczeniem względem komfortu obsługi jest właśnie dysk HDD. Niedawno wymieniałem dysk na większy pojemnościowo, SSD (M.2) z 128GB na 256GB. Przez kilka dni miałem zainstalowany Windows 10 na HDD, za pierwszym razem przeżyłem mały szok. Sądziłem że coś się zepsuło, Windows wczytywał się przeraźliwie wolno w stosunku do SSD (w moim odczuciu).
HDD to szybkość rzędu 150MB/s, SSD to już 550MB/s, natomiast SSD na M.2 to okolica 3500MB/s. Jednak nie tylko szybkość jest ważna, równie ważny jest czas dostępu do pliku, przy HDD jest około 2,5ms a SSD to tylko 0,1ms. Jako że Windows ma tych plików setki to w ogólnym rozrachunku zbiera się całkiem pokaźne skrócenie czasu. Gwarantuje że jest to zauważalne i polecam przejście na dysk SSD... natomiast różnica w normalnym użytkowaniu komputera między dyskami SSD a SSD na M.2 jest mało zauważalna. Osoby pracujące na dużych plikach np. edycja plików wideo kupują nie bez powodu jak najszybszy dysk ale zwykła osoba niech nie zwraca tak dużej uwagi na to. Osoby mające kilku letni komputer to nawet nie wykorzystają w pełni możliwości dysków na złącze M.2. Mój nowy dysk teoretycznie pozwala na szybkość 3500MB/s ale z uwagi na starą płytę główną które ogranicza możliwości dysku to uzyskuje szybkość na poziomie 1700MB/s. Wiedziałem o tych ograniczeniach i dlatego nie kupowałem dysku drogiego a starałem się wybrać taki o dobrych parametrach a jednocześnie stosunkowo tani. Dlatego mój wybór padł na dysk Adata XPG SX8200 PRO M.2 NVMe PCIe 256GB, czytałem o dobrych opiniach o nim. Użytkuje ten model od kilku dni i trudno mówić o dokładniejszych wrażeniach ale póki co to jestem bardzo zadowolony z zakupu. Pojemność może i nie jest jakaś oszałamiająca, jednak na Windows + drobne programy a nawet kilka mniejszych gier, wystarczy.

Tagi: HDDSSDdyskszybkośćWindows

Trident 3 a SSD

3.IX

Niektórzy wiedzą że mój obecny komputer to Trident 3, dokładny model VR7RC-026EU. Jeżeli ktoś rozważa kupno komputera z serii Trident 3 to niech jest świadom że są wersje na dwóch chipsetach Intela.
Chipset płyty głównej Intel H110 to dosyć stary model i nie będziesz w stanie osiągnąć pełnej szybkości dysków SSD na M.2 gdyż oferuje tylko PCI Express w wersji 2.0. Natomiast komputer Trident 3 z chipsetem Intel H410 nie będzie ograniczał naszego dysku na M.2 (oferuje PCI Express w wersji 3.0). Zdaje sobie sprawę że wszystko rozbija się o nasze możliwości finansowe ale warto o tym wiedzieć.
Wiem o tym gdyż niedawno kupiłem dysk na M.2 PCIe 3 x4 i niestety chipset Intel H110 nie pozwala dyskowi zaprezentować w pełni swoich możliwości.

Tagi: Trident 3dyskchipsetM.2

Windows 10 -> SSD Intel

10.IX

Nie od dziś wiadomo że aktualizacje Windowsa 10 bywają problematyczne. Mam pecha że mnie dotyczy, dokładniej chodzi o dysk M.2 Intela. Dwa lata temu po aktualizacji zaczęły się błędy, komputer w losowych chwilach wywalał błąd i restart. Dopiero po moich długich poszukiwaniach udało się dojść do tego że to wina aktualizacji i dysku (który znikał z systemu). Wreszcie natrafiłem na moment w którym dysk przestał być widoczny w Bios, zrobiłem zdjęcie i komputer poszedł do naprawy. W serwisie orzekli że dysk jest w porządku, co zresztą nie jest takie dziwne skoro winny był Windows 10.
Przez dwa lata był spokój aż przyszła majowa aktualizacja i zaczęła się tzw. powtórka z rozrywki. Ponownie dysk znikał z systemu jak i z Bios, do naprawy komputera nie dałem bo to mija się z sensem skoro wiem że to wina Windowsa. Wreszcie moja cierpliwość się skończyła, kupiłem nowy dysk na M.2 (nawiasem mówią i tak chciałem kupić o większej pojemności). Mogę już raczej ogłosić że błędy znikły, nowy dysk mam od dwóch tygodni i ani jednego błędu w tym czasie. W tym miejscu chciałem podziękować za pomoc mojemu Bratankowi za wymianę dysku, dostęp do dysku w moim komputerze jest mocno utrudniony.
Rada dla tych co kupują komputer lub wymieniają dysk... unikajcie dysków Intela. Bardzo możliwe że akurat miałem pecha i w takiej konfiguracji dysk Intela powoduje błędy, natomiast w innej działa bez problemu.
Nadal zamieram gdy radio Internetowe przerywa i tylko czekam na restart komputera, na szczęście nic takiego nie następuje i za chwilę radio gra dalej.

Tagi: Windows 10aktualizacjaM.2Intel

Zegar w JavaScript

17.IX

Jak może niektórzy się orientują to nie sposób zrobić zegara w php tzn. można ale jest to bardzo uciążliwe i może nie działać jak chcemy. Lepiej zegar zrobić w JavaScript, gotowych kodów do zegara jest mnóstwo.
Jako że trochę już JS znam to postanowiłem sprawdzić czy mi się uda ta sztuka. Jak widać udało mi się zrobić zegar i nawet chodzi. Kolejny mały kroczek do poznania JS zrobiony.

Tagi: JavaScriptJSzegar

Kalendarz w JS

20.IX

Z ciekawości zrobiłem kalendarz w JS, link obok. Kalendarz w JS można bezpośrednio otworzyć u siebie na komputerze bez specjalnego dodatkowego programu (PHP/MySQL takowy wymagają). Kalendarz działa, jednak zapis notatek na dany dzień bezpieczniej i wygodniej jest zrobić w MySQL. Jeżeli komuś się podoba to może zabrać kod i sobie dowolnie przerabiać.
Kalendarz mogłem rozbudować ale nie chcę mi się nad tym siedzieć, wiem że i tak nie będę z niego korzystał. Na swoje potrzeby mam zrobiony w PHP/MySQL.

Tagi: JavaScriptJSkalendarz

Wzrost zakażeń?

25.IX

Tak i nie. Wytyczne z ministerstwo zdrowia są takie aby testować tylko tych z objawami i dlatego stosunek testów do stwierdzenia zarażenia się inny niż kiedyś. Jak wiadomo testy nie są 100% pewne i czasami dają wynik fałszywie pozytywny, o tym się nie mówi. Co prawda opracowali Polskie testy które mają być wiarygodne na poziomie 95% ale jestem pewien że póki co to w obrocie są testy gorszej jakości. Ile tak naprawdę jest zarażonych? Tego niestety NIKT nie jest pewny, nie sposób zrobić testów całej populacji Polski. WHO apeluje o robienie więcej testów, to poniekąd dobre zalecenie tylko że jeżeli Polska jest w stanie wykonać max 35-45 tysięcy testów to niczego to nie jest w stanie zmienić w stosunku do obecnych 15-25 tysięcy.
Dodam że obecnie osoby które zmarły na cowid to około 300 osób, mówi się że jest to koło 1800 osób ale pamiętajmy że zdecydowana większość miała choroby współistniejące. Ostatnio czytałem ankietę przeprowadzoną wśród seniorów i wyniki są groźne, ponad połowa przerwała leczenie na inne choroby z powodu obawy zarażenia się cowidem... to niestety oznacza że należy się spodziewać wzrostu zgonów. Wiem że podnoszonym dowodem jest mniejsza śmiertelność niż w poprzednich latach ale moim zdaniem to chwilowe. Brak dostępu do lekarzy, strach itd. prędzej czy później odbiją się negatywnie na ludziach.
Co więc należy robić? Nosić maseczki w budynkach publicznych np. sklepach, przestrzegać dystansu, ograniczyć zgromadzenia. Wystarczy pójść do sklepu i zobaczyć że zasady są nagminnie łamane, stłoczenie np. 200 osób w kościele to też skrajna głupota. Nie popadajmy w absurdy typu zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób (Wielka Brytania) ale bądźmy racjonalni, odstęp, maseczki w tłumie, mycie rąk.

Tagi: koronawirustestyzakażenia

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008