Kropka nad „i”

Moje komentarze

* * Rok: 2020 * * Miesiąc: Październik * *

RAM a komputer

2.X

Od pewnego czasu zastanawiałem się nad zakupem dodatkowej pamięci, miałem 8GB i przestało mi to wystarczać. Na starcie było zajęte około 30% ale szybko rosło po otwarciu w Firefox, gdy uruchomiłem emulator Androida to potrafiło podskoczyć do 96%. Wreszcie postanowiłem coś z tym zrobić, wiem że producentów kości można mieszać (teoretycznie) ale chciałem aby maksymalnie było pewne że będzie to działało z tym co już mam. Tutaj okazał się pewien problem, to wiekowa pamięć i dlatego szukałem używanej. Znalazłem taką samą tzn. firma, pojemność, częstotliwość, opóźnienie. Kość przyszła w kopercie, widać że to używka po opakowaniu. Na allegro sprzedawca ma dobre opinie i działa od kilku miesięcy, handluje pamięciami. Rozebrałem komputer i wpinam pamięć, zaskoczyło to za pierwszym podejściem, sprawdziłem w bios i Windows 10 czy jest widoczna.
Przyszła kolej na testy, odpaliłem Firefox i emulator Androida, wszystko dobrze. Uruchomiłem Heroes VII, gra chodzi jak po maśle, wszystko jest w RAM i dzięki temu chodzi szybciej. Teraz mam zajęte 22%, miodzio :)
Przy rozbudowaniu pamięci trzeba pamiętać o kilku zasadach, częstotliwość (w moim przypadku jest to 2400Mhz), opóźnienie tzn. CL (u mnie 17), napięcie (1,2V), rodzaj (u mnie DDR4), typ (u mnie do laptopów, ta mniejsza SO-DIMM). Warto zadbać aby pojemność też była taka sama, jak i marka. Jeśli o wszystko zadbamy to jest duża szansa na uniknięcie problemów z współdziałaniem a jeśli nasza płyta główna pozwala na to, to pamięć powinna teraz pracować w dual zamiast single. Praca w dual dodatkowo zwiększy pracę komputera gdyż jednocześnie korzysta obu kości a to powinno przyśpieszyć nasze gry. Z tego co czytałem to wzrost zależy od danej gry, jeżeli mamy szczęście to przyrost może wynosić nawet 30% w stosunku do pracy w single.
Parametry naszej pamięci można sprawdzić w programie CPU-Z, zakładka SPD i MEMORY. Jeżeli nasza płyta ma cztery banki na pamięć to z reguły należy włożyć kość w bank 1/3 lub 2/4 aby uzyskać tryb dwukanałowy (dual). Nowsze płyty pozwalają na trójkanałowy lub czterokanałowy tryb pracy. Jeżeli kupujemy nowy komputer a nie przewidujemy jego rozbudowy w najbliższej przyszłości to lepiej kupić dwie kości niż jedną.

Tagi: RAMpamięćdual

onMouseOver

8.X

Zrobiłem dodatkową funkcje w moim kalendarzu, jest to do zrobienia w PHP ale takie rozwiązanie nie ma sensu gdyż PHP aby zadziałało wymaga przeładowania strony. JS jest wbudowany bezpośrednio w przeglądarkę, rzeczy które... mają coś pokazywać w działać w tzw. locie jest dobrze zrobić w JS
Zeszło mi siedzenie nad tym kilka dni, zasugerowałem się bardziej eleganckim rozwiązaniem które znalazłem w Internecie. Nie mogłem ruszyć z miejsca, niby coś tam działało ale nie do końca tak jak miało, zdenerwowałem się i zrobiłem to może mniej elegancko ale ważne że działa. W moim kalendarzu można dopisywać wydarzenia do poszczególnych dni, które następnie są widoczne poniżej kalendarza. Zrobiłem tak że po najechaniu kursorem na dane wydarzenie poniżej kalendarza, zaznacza się dana data na kalendarzu. Nie było to aż tak potrzebne bo przecież data danego wydarzenia jest obok napisana ale efekt wyglądać dosyć spektakularnie.

Tagi: JavaScriptJSkalendarzonMouseOver

Żółta strefa

9.X

To było do przewidzenia, sądziłem jednak że to nastąpi później. Przypuszczam że jeszcze do końca roku czeka nas strefa czerwona w całej Polsce. Co do ograniczeń, zgadzam się z ograniczeniem skupisk ludzkich, nie zgadzam się natomiast z noszeniem maseczek na wolnym powietrzu (dobrze że chociaż w lesie można ją zdjąć).
Nie mówi się o tym głośno ale już niektórzy mówią o tym, ludzi którzy mieli kontakt z wirusem jest kilka milionów. Kwarantanna przy tej ilości jest mocno iluzoryczna i podobnie jak noszenie maseczek ma głównie aspekt psychologiczny. Szumowski i inni mówili że tylko opóźniamy to co jest nieuniknione, wszelkie zabiegi są tylko po to aby obciążyć szpitale. Szwecja poszła na żywioł tzn. nie zastosowała restrykcji tylko prosiła, mają dobrze rozwiniętą służbę zdrowia to mogli sobie pozwolić na coś takiego. Szwedzi epidemii pozbędą się prędzej niż reszta Europy... jaka droga jest słuszna? Nie ma co ukrywać ale walka z epidemią bardzo wpływa na gospodarkę czyli na nas WSZYSTKICH. Sensownie byłoby w Polsce zakazać wesel, imprez masowych, zamknąć kościoły, tylko czy takie coś nie spowoduje odwrotnego efektu a raczej czy leczenie nie będzie gorsze od choroby.
Prognozy nie są optymistyczne, co 2-3 dni liczba wykrytych zarażeń ma się podwajać (tak twierdzi Premier), moim zdaniem do tego nie dojdzie choć naturalnie będzie wykrytych zarażeń coraz więcej. Faktem jest że tymi danymi można bardzo łatwo manipulować, zauważmy że ostatnio jest robiona duża ilość testów (około 44 tys), wystarczy robić ich mniej a liczby spadną. Metodologia robienia testów jest też inna niż kiedyś, obecnie testy są robione tym co mają jakieś niepokojące objawy (poprzednio testowano jak leci). Trzeba brać to pod uwagę i dlatego mamy obecnie większą wykrywalność zarażonych.
Bardzo ważne jest częste mycie rąk, nie dajmy się zwieść temu że dezynfekcja rąk różnymi płynami załatwi sprawę. Bezsprzecznie jest to wygodne ale też niszczy naszą naturalną ochronę, nic nie zastąpi mycia rąk mydłem (najlepiej bez dodatków zapachowych, szare zwykłe mydło jest najlepsze).
Z ostatniej chwili, mamy 4739 zarażonych przy o połowę mniejszej ilości testów niż wczoraj, jest to bardzo niepokojące... albo jest to duża manipulacja rządu albo idzie to w bardzo złym kierunku.

Tagi: mycietestyepidemiastrefa

Budowa strony

9.X

Patrząc na strony www można pomyśleć że to nic trudnego, że z pewnością są programy do budowy stron. Edytory naturalnie są dostępne i to czasami bardzo dobre, jednak "rasowy" twórca strony zna chociaż podstawy żeby umiał w razie czego coś poprawić.
Obecnie do budowy stron używa się 5 języków, HTML to szkielet strony. CSS odpowiada za wygląd strony, znajomość HTML i CSS to absolutne minimum. Dalej idą tzw. języki skryptowe, PHP i JS (służą do wszelkich interakcji na stronie), różnica zasadnicza jest taka że PHP jest realizowany na serwerze gdzie jest nasza strona. Natomiast JS jest wbudowany w naszą przeglądarkę, obojętnie czy to np. Firefox czy Chrome. Oba języki są do siebie podobne, komendy jak i działanie jest podobne, nie oznacza to jednak że znając jeden język to automatycznie znamy też drugi. Ostatnim językiem jest MySQL, odpowiada on za przechowywanie naszych danych, wszelkich wpisów, notatek (np. na tym blogu wszystkie wpisy). Mieszanka tych pięciu języków tworzy nowoczesną stronę... naturalnie wystarczy sam HTML oby coś powstało ale będzie to dalekie od tego co można nazwać stroną. Moim zdanie znajomość HTML, CSS i PHP już pozwala na stworzenie czegoś ładnego, co będzie niejako "żyć".
Na tym blogu są użyte wszystkie języki, w JS jest zrobiony tylko zegar.

Tagi: HTMLCSSPHPJSMySQL

Maseczki

18.X

Jest wielka dyskusja czy noszenie maseczki coś daje czy też nie. Oczywiście że noszenie maseczek coś daje, zależnie od sposobu noszenia, odkażania, od częstotliwości zmian. Teraz ciśnie się pytanie kto z Was zmienia maseczkę co max godzinę? Kto maseczki dezynfekuje w domu? Kto prawidłowo zakłada na nos i usta? Jestem pewien że mało kto postępuje zgodnie z zasadami higieny i epidemiologicznymi. Idąc dalej, czy nieprawidłowe noszenie, higiena itd. nie szkodzi bardziej nam niż nas chroni (mam na myśli te dezynfekowane nieprawidłowo i zmieniane za rzadko)?! Wystarczy obejrzeć w TV obojętnie jaką relacje z ulicy, sklepu itd. zobaczy się ludzi z odkrytym nosem lub wręcz mają maseczki na brodzie. Wierzcie mi że maseczka po godzinie jest praktycznie do wyrzucenia, mokra, pełna bakterii. W szkole maseczki są obowiązkowe, w klasie nie są ale na przerwie już tak. Czy maseczki są poddawane dezynfekcji... może niektóre szkoły to robią ale to powinno się robić po każdej przerwie. Jak słyszałem to czasami jest przerwa i uczniowie przebywają w klasie... czyli że w czasie lekcji nie zarażają a na przerwie już TAK będąc w tym samym pomieszczeniu? Takie absurdy można mnożyć tylko to niczego nie zmieni. Potem jest zdziwko że niektórzy ludzie maseczek nie chcą nosić.
Zupełnie oddzielną kwestią jest noszenie a raczej ich brak wśród polityków, krew człowieka zalewa oglądając relacje z Sejmu. Pełno ludzi na korytarzach, salach obrad a czasami osób z maseczką trzeba szukać. Pamiętacie wypowiedź byłego Ministra Szumowskiego gdzie kpił, nabijał się z ludzi noszących maseczki a niedługo potem nakazał obowiązek ich noszenia? Premier wręcz się cieszył że ludzie maseczek nie nosili... ach prawda, wtedy były wybory. Holandia maseczek nie nakazała z uwagi że nie ma jednoznacznych dowodów że noszenie maseczki przed czymś nas chroni.
Na koniec, TYLKO maseczka z filtrem FFP2 lub FFP3 chroni nas przed wirusami i to nie w 100%. Zobaczcie na strój noszony w laboratoriach gdzie bada, testuje się wirusy, wyłącznie taki strój (całościowy) to ochrona 100%.

Tagi: maseczkiochronawirus

Kalkulator w JS

27.X

Od jakiegoś czasu usiłuje się czegoś nauczyć w JS. Zrobiłem kiedyś kalendarz w JS a teraz przyszedł czas na kalkulator w JS. Przyznam się że zajęło mi to dużo więcej czasu niż planowałem. PHP i JS są dosyć podobne do siebie i powinienem to zrobić dosyć szybko patrząc na mój kalkulator w PHP ale chciałem zrobić inną mechaniką. Patrząc na strukturę kodu to już na pierwszy rzut oka widać że zmiany są. Powiem więcej, kod jest mniejszy, czystszy... ogólnie to czegoś nowego się nauczyłem a przecież o to mi chodziło. Poza tym kalkulator robi się w JS, PHP nie jest do takich rzeczy stworzony... choć naturalnie da się to zrobić.

Tagi: JavaScriptJSkalkulator

Profesjonalny Hosting

Moje strony
Opowiadania
Różności
Kalendarz

Moje projekty
Lokata
Lottomat
Kalkulator
Kalendarz
Kalkulator
Lokata/kredyt
Ile dni?

Archiwum
2024
I
IV
2023
I
III
IV
V
VI
VII
IX
2022
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
2021
I
II
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2020
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2019
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2018
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
X
XI
XII
2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XIIInformacje
PHP: 8.1.28
MySQL: 5.6.51
Wybrane tagi: NTCTrzeciewiecKsiążkiLTEWindows 10
wpisy: 1234 | © 5.09.2008